Fontanna multimedialna

i

Autor: M.W.

Pogoda

Podkarpacie biegunem ciepła w Polsce? To tutaj było najgoręcej

2024-09-12 11:43

W sierpniu 2024 roku Podkarpacie było najcieplejszym regionem w Polsce. IMGW podsumowała ostatnie miesiące i dzięki temu wiemy, gdzie było najcieplej, a gdzie najchłodniej. Zobacz, ile wynosiła średnia temperatura w sierpniu na Podkarpaciu, a także gdzie było najchłodniej. Szczegóły znajdziesz w tym tekście.

Podkarpacie najcieplejszym regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował sierpień 2024. Ostatni wakacyjny miesiąc okazał się być wyjątkowo ciepły, a największe wartości wskazywały termometry w województwie podkarpackim.

Średnia obszarowa temperatura powietrza w sierpniu 2024 r. wyniosła w Polsce 20,2°C i była o 1,7 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny sierpień należy zaliczyć do miesięcy anomalnie ciepłych termicznie. Najcieplejszym regionem Polski było Podkarpacie, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 21,2°C (wyższa o 2,2 stopnia od normy) – czytamy w komunikacie IMGW.

Gdzie było najchłodniej? Okazuje się, że po drugiej stronie skali są Pobrzeża, ze średnią 19,2°C, ale nadal o 1,2 stopnia wyższą od normy dla tego regionu.

ZOBACZ: Latoszyn Zdrój. Najmłodsze uzdrowisko na Podkarpaciu

Ciepło nie tylko w Rzeszowie – wskaźniki w miastach

Wysokość średniej miesięcznej temperatury niemal w całym kraju przekraczały 18 stopni Celsjusza. Najcieplej było w Warszawie i w Rzeszowie, gdzie wskaźnik wynosi 21,4 st. Celsjusza. W Poznaniu i Wrocławiu to już 21,3 st. Celsjusza, a w Zielonej Górze i Tarnowie to 21,2 st. Celsjusza.

Najchłodniej zaś było w Elblągu i Resku (18,8°C), Łebie (18,7°C) oraz Zakopanem (17,9°C). W szczytowych partiach pasm górskich średnie miesięczne wartości temperatury były oczywiście najniższe (Kasprowy Wierch: 12,3°C, Śnieżka: 12,5°C) – podaje IMGW.

Upalny sierpień za nami

Pierwsze dni sierpnia 2024 wskazywały, że może być to chłodny miesiąc w porównaniu ze średnią wieloletnią. Jednak z każdym kolejnym dniem temperatury rosły. Upalna końcówka miesiąca sprawiła, że ostatecznie temperatury w sierpniu okazały się wyższe niż te uwzględnione w wieloletniej średniej.

Na początku drugiej dekady miesiąca średnia dobowa temperatura zaczęła gwałtownie wzrastać i za wyjątkiem jednego dnia utrzymywała się powyżej średniej wieloletniej aż do ostatnich dni sierpnia – tłumaczy IMGW.

Ulewne deszcze we Wrocławiu! Grozi nam powódź