Pływające węże w Polsce. Co musisz o nich wiedzieć?
Odpoczywając nad wodą warto zwracać uwagę na swoje otoczenie. Nie tylko na lądzie czeka na nas niebezpieczeństwo w postaci jadowitych owadów czy węży. Choć zaskrońce nie mają w sobie toksyn, które zagroziłyby zdrowiu człowieka, to mogą poważnie wystraszyć osoby, które odpoczywają nad wodą. To właśnie ten gatunek węża określa się mianem „pływającego”. Zaskrońce doskonale radzą sobie w wodzie i często wykorzystują te umiejętności, polując na niewielkie ryby. Można je zaobserwować, gdy płyną po powierzchni i charakterystycznie falują swoim ciałem. Jednak nie tylko one potrafią pływać. Choć rzadziej, to w wodzie możemy spotkać również żmiję, a to już spore niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
ZOBACZ: Jadowite zwierzęta w Polsce. Ich ukąszenie może skończyć się tragicznie.
Zaskroniec rybołów – gdzie występuje?
Zaskroniec rybołów (natrix tessellata) to gatunek niejadowitego węża, który jest doskonałym pływakiem i nurkiem. W przeciwieństwie do bardziej znanego zaskrońca zwyczajnego, zaskroniec rybołów specjalizuje się w polowaniu na ryby.
Cechy charakterystyczne tego węża to oliwkowobrązowy, szarawy lub zielonkawy grzbiet z ciemnymi, nieregularnymi plamami, co nadaje mu mozaikowy wzór. Brzuch może być żółtawy lub pomarańczowy z ciemnymi plamami. Osiąga długość nawet do 1,2 m, choć zdarzają się większe osobniki.
Warto wiedzieć, że rybołów preferuje zbiorniki wodne o spokojnym nurcie, takie jak jeziora, stawy i bagna. W Polsce jest rzadki i występuje lokalnie. Nie jest agresywny, a w razie zagrożenia unika konfrontacji, zanurzając się w wodzie. Może także udawać martwego lub wydzielać nieprzyjemny zapach.
Jak odróżnić zaskrońca od żmii?
Zwykłego zaskrońca poznamy po charakterystycznych żółtych plamach za skroniami. Wąż, rzadziej niż rybołów, ale może zostać zauważony w wodzie. Trudno przewidzieć jego zachowanie więc jeżeli nie chcemy uświadczyć ukąszenia, warto spokojnie i bez paniki wyjść z wody.
Wyjść z wody powinniśmy również, gdy na powierzchni wody zauważymy żmiję. Te węże również świetnie radzą sobie w wodzie i potrafią pływać, jednak zdecydowanie rzadziej wchodzą do wody niż zaskrońce. Żmiję najprościej poznać po ciemnym zygzakowatym pasie przechodzącym przez jej ciało. Jeżeli taki wąż rzuci nam się w oczy, to należy spokojnie oddalić się, bo ukąszenie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Żmija jest jadowitym wężem. Nie należy chlapać go wodą, straszyć i zbliżać się zbyt blisko, bo zestresowane zwierzę może zaatakować.