Spis treści
- Planujesz ślub kościelny ze świecką muzyką? Uważaj na to!
- Nowy zakaz może pokrzyżować plany nowożeńcom
Planujesz ślub kościelny ze świecką muzyką? Uważaj na to!
Na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej pojawił się komunikat mówiący o oprawie muzycznej ceremonii kościelnych. Dotyczy to nie tylko mszy świętych, ale i zaślubin. W opisie do komunikatu możemy przeczytać, że owy dokument może być „pomocny przy rozmowach z parafianami na temat oprawy liturgiczno-muzycznej uroczystości kościelnych”. Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej przypomni w komunikacie, że kościół ma wytyczne, których muszą być przestrzegane przy doborze muzyki.
Komisja przypomina, że należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych. Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy, przygotowując ślub bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych. Przypominamy również, że pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim - można przeczytać w oświadczeniu.
CZYTAJ TAKŻE: Ile dać do koperty na wesele? Konkretne kwoty od rodziny i pozostałych gości w 2023 roku
Nowy zakaz może pokrzyżować plany nowożeńcom
Komisja poleca „w sposób szczególny” zwrócić uwagę na dobór pieśni, śpiewów i utworów. - Nader często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w kościele – czytamy.
W tej znaczącej sprawie Komisja zaleca ścisłą współpracę duszpasterzy z muzykami kościelnymi. Już na etapie przygotowań do zawarcia sakramentu małżeństwa lub uroczystości pogrzebowych, należy zwrócić uwagę, aby nie zapraszać do udziału we Mszy Świętej „muzyków” bez konsultacji z księdzem lub organistą – podkreśla komisja.
Co więcej, w komunikacie podkreślono, że w razie problemów z dogadaniem się z parafianinem warto wcześniej taką informację zamieścić na stronie.
Sugerujemy, aby informację dotyczącą przygotowania ślubu lub pogrzebu od strony muzycznej zamieścić na stronie internetowej parafii i na tablicy ogłoszeń przy kancelarii parafialnej. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ewentualnych konfliktów – zaznacza komisja.
ZOBACZ TAKŻE: Ile dać na bierzmowanie 2023?