- Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Dodał, że w ubiegłym roku zamknięto dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Przypomniał, że najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców. - Ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe - stwierdził prezydent.
W tym roku eksperymentem jest plac Farny
- Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach – mówił prezydent Rzeszowa.
Na ul. Jagiellońskiej, i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.
– Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Co będzie się działo podczas Tygodnia Mobilności w Rzeszowie?
Podczas obchodów tygodnia mobilności planowanych jest sporo wydarzeń. Planowany jest niedzielny spacer z mieszkańcami Rzeszowa po osiedlu Nowe Miasto. Podczas którego będą mogli powiedzieć o swoich pomysłach i potrzebach na zagospodarowanie terenów zielonych.
Prezydent Fijołek zapowiada także spacer z osobami z niepełnosprawnościami, którego motywem przewodnim będzie likwidacja barier architektonicznych i dostosowanie infrastruktury miejskiej do ich potrzeb.
- Spróbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania, które ułatwią życie tym osobom oraz sprawią, że wspólna przestrzeń będzie dla nich także w pełni dostępna. Przygotowaliśmy także rowerowy dzień, dzień bez samochodu, zaprosimy także na konferencję o mobilności oraz podpiszemy z Politechniką Rzeszowską umowę na opracowanie modelowania transportowego dla naszego miasta na najbliższe lata. Będzie to prawdziwe święto zrównoważonej mobilności – zapowiada prezydent Rzeszowa.