– Zakup własnego systemu robotycznego wpłynie na dostępność jego użycia i pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów. Należy podkreślić, że nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową - przekonuje dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW nr 1.
Do tej pory robot Da Vinci przyjeżdżał do Rzeszowa z Krakowa na osiem dni w miesiącu. Od maja 2021 roku zoperowano dzięki niemu 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (255 operacji urologicznych i 12 ginekologicznych). Za wszystko płacił samorząd województwa.
– Posiadając na stałe robota w szpitalu, będzie możliwe zrealizowanie wizji tworzenia centralnego ośrodka chirurgii robotycznej dla województwa podkarpackiego. To najlepszy i najefektywniejszy sposób wykorzystania tej zaawansowanej technologii – powiedział Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik S.A., która wygrała przetarg na dostarczenie da Vinci do szpitala przy Szopena.
Zobacz też: Mamy 115 nowych lekarzy na Podkarpaciu. Dyplomatorium na Uniwersytecie Rzeszowskim [FOTO]
Innowacyjny robot da Vinci w Rzeszowie za 14 mln zł
Umowę za zakup robota podpisali dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW nr 1 oraz Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik. Całkowita wartość umowy, to prawie 14 milionów złotych brutto .
- W tej kwocie znajduje się najnowszy system robotyczny da Vinci Xi oraz adaptacja sali operacyjnej, a także symulator pozwalający osiągnąć podstawowe i zaawansowane umiejętności operacyjne, rozwój koordynacji, naukę technik cięcia oraz szycia - wymienia Andrzej Sroka, rzecznik prasowy szpitala.
System da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.
Robot w szpitalu przy Szopena w Rzeszowie ma pojawić się już jesienią. Pierwsze zabiegi planowane są jeszcze w tym roku.