Pieszy na przejściu dla pieszych. Kiedy możemy ruszyć autem?
Wszyscy kierowcy powinni znać te zasady. O tym, że pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo przed samochodami, wie każdy. Musimy się także stosować do dodatkowej zasady mówiącej, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Oznacza to, że kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, muszą zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, tak aby ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie narazić ich na niebezpieczeństwo.
A co w przypadku, kiedy ustąpiliśmy pierwszeństwa pieszemu, minął on nasz pas ruchu, ale nadal znajduje się na pasach? Czy możemy w takiej sytuacji ruszyć? Przepisy ruchu drogowego nie regulują tego dokładnie, ale przydatna w tej kwestii może być jedna zasada.
Ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku – brzmi zapis.
Jaki obowiązek względem pieszego ma kierowca?
Jak dokładnie należy interpretować tę zasadę? Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, a za nieprawidłowe wykonanie tego obowiązku można rozumieć nie tylko nie przepuszczenie ludzi na pasach, ale także każde zachowanie, które mogłoby przestraszyć i zdezorientować pieszego.
Jeżeli zatem pieszy będzie jeszcze znajdował się na pasach, a my postanowimy ruszyć, możemy narazić się na mandat. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Na przykład wtedy, gdy naszym zachowaniem wystraszymy pieszego i zmusimy go przyspieszenia kroku. Lepiej zatem zachować ostrożność, gdyż kara może wynieść nawet 1500 złotych i 10 punktów karnych.
Precyzując, żaden przepis nie mówi o tym, że musimy czekać, aż pieszy opuści przejście, ale wszystkie manewry, które w takiej sytuacji robimy, musimy wykonać wyjątkowo ostrożnie. Warto zatem bacznie obserwować sytuację na drodze, tak aby wszystko przebiegło w jak najbardziej bezpieczny sposób.
ZOBACZ: Te auta złodzieje kradną najczęściej
Listen on Spreaker.