Spis treści
Dotacje od NFOŚiGW
We wtorek 27 czerwca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę z przedstawicielami spółki Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna. NFOŚiGW na ten cel przekaże 20 mln złotych. Jednak całkowity koszt inwestycji to ponad 68 mln złotych.
Potrzebna jest infrastruktura
Samochody na wodór to wciąż nisza, mimo to NFOŚiGW chce ułatwiać dostęp do tankowania tego typu pojazdów i tym samym promować je. Zanim jednak staną się one popularne, potrzebna jest infrastruktura, która umożliwi korzystanie z takich pojazdów. W Polsce powstanie 20 stacji pozwalających na tankowanie wodoru, w tym dwie na Podkarpaciu.
Polecany artykuł:
Stacje tankowania wodoru na Podkarpaciu
Miastami, które wzbogacą się o ogólnodostępne stacje tankowania wodoru na Podkarpaciu, będą Nowa Sarzyna oraz Rzeszów. W przypadku pierwszego miasta powstanie stacja z dwoma punktami do tankowania. Natomiast w stolicy województwa stacja będzie miała tylko jeden taki punkt. W obu miastach mają się one pojawić w czerwcu 2025 roku. Infrastruktura będzie udostępniana klientom do tankowania pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Wodór dostępny na stacji będzie produkowany przez Polenergię z wykorzystaniem własnych odnawialnych źródeł energii.
W XXI w. niewątpliwie stawiamy na nowe źródła energii, na nowe rozwiązania, które służą ekologii i środowisku. Cieszę się bardzo, że ten projekt zostanie zrealizowany tutaj na Podkarpaciu – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
ZOBACZ: Tak wygląda najnowszy bolid studentów Politechniki Rzeszowskiej