Pierwsze mieszkanie i bezpieczny kredyt. Rzecznik rządu: dostępny od wakacji 2023

i

Autor: Pixabay.com

Pierwsze mieszkanie z "bezpiecznym kredytem 2 proc.". Znamy termin!

2023-01-27 20:02

Rzecznik rządu, Piotr Müller zapowiedział program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. - Kredyt mieszkaniowy oprocentowany na 2 proc. powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji - poinformował podczas piątkowej konferencji. Kredyt związany jest z programem "Pierwsze mieszkanie".

Trwają jeszcze konsultacje społeczne, ale tak, chcemy, jesteśmy zdeterminowani, aby w wakacji tego roku ten projekt („bezpieczny kredyt 2 proc.”- PAP) już obowiązywał, aby faktycznie mogli z tego tańszego kredytu skorzystać kredytobiorcy, żeby było łatwiej otrzymać kredyt i zakupić własne mieszkanie - powiedział rzecznik prasowy rządu. Ogłoszony w połowie grudnia ubiegłego roku program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie.

Pierwsze mieszkanie z „bezpiecznym kredytem 2 proc.”

Zgodnie z zapowiedziami program będzie zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest "bezpieczny kredyt 2 proc.", który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł. Kredyt będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym

Katowice. Wybuch gazu w kamienicy. Wśród poszkodowanych są dzieci