Tego pięknego i niezwykle rzadkiego owada spotkali do leśnicy w Bieszczadach

i

Autor: D.K./Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie/Facebook

Piękny i niezwykle rzadki owad. Spotkali go leśnicy w Bieszczadach

2022-07-15 13:24

Niezwykłego owada spotkali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, podczas jednego ze spacerów. Zrobili zdjęcie, które opublikowali na Facebooku. Widzieliście go kiedyś?

Owad sfotografowany przez leśników to nadobnica alpejska. W Polsce jest to niezwykle rzadki gatunek. Występuje głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Pieninach, Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu.

W Bieszczadach można je spotkać najliczniej, ponieważ węgiel drzewny wytwarzany przez tamtejsze zakłady pochodzi z pni bukowych. Owad jest koloru czarnego, a jego pokrywy są niebieskie sześcioma plamami. Ich kształty są inne u każdego osobnika. Długość ciała owada dochodzi nawet do 4 cm. Jego czułki są od półtora do dwóch razy dłuższe u samców, czyli niewiele dłuższe od ciała samic. 

Nadobnica alpejska lubi ciepło

Nadobnica alpejska to gatunek ciepłolubny. Składa jaja w drewnie starych buków, jesionów, orzechów włoskich, czy grabów. Larwy rozwijają się 3-4 lata, żerując w drewnie. Swój domek opuszczają jako dorosłe owady od połowy czerwca do września.

W lipcu i sierpniu odbywa się ich rójka, czyli gody. Te przepiękne chrząszcze można spotkać nie tylko na starych pniach w lesie, ale i na polanach i śródleśnych drogach. Wszędzie tam, gdzie znajdą bukowe drewno.

"Bieszczady na ratunek". Powstaje nowy serial dokumentalny!

Nadobnica alpejska jest marzeniem kolekcjonerów

Nadobnica alpejska podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Z racji urody i rzadkości, owad ten stał się wymarzonym obiektem dla kolekcjonerów.