Kontrola trzeźwości

i

Autor: Podkarpacka Policja Palisz e-papierosa, jadąc autem? Te rzeczy dadzą pozytywny wynik na alkomacie

Porady

Palisz e-papierosa, jadąc autem? Te rzeczy dadzą pozytywny wynik na alkomacie

2024-01-23 12:45

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale pewne substancję mogą tak zadziałać na nasz organizm, że w przypadku policyjnej kontroli trzeźwości wynik alkomatu będzie niepokojący. Część z nich wielu z nas używa na co dzień. Zdecydowanie lepiej wiedzieć o czym mowa, żeby uniknąć nerwów, ale przede wszystkim kłopotów.

Spis treści

  1. Te substancje mogą spowodować pozytywny wynik na alkomacie!
  2. Palisz e-papierosy w aucie? Możesz mieć problemy

Te substancje mogą spowodować pozytywny wynik na alkomacie!

O alkomatach używanych przez policję krąży wiele legend. Niektóre z nich stosowane są przez kierowców, którzy wsiedli za kółko po spożyciu alkoholu. Oczywiście funkcjonariusze nie nabierają się na mało wiarygodne opowieści. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pewne substancje rzeczywiście mogą przekłamywać wynik badania alkomatu. Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowca, który nie pił alkoholu, uzyskuje pozytywny wynik. Na jakie substancje warto zwrócić uwagę? Co w przypadku niewiarygodnego badania?

Część kierowców mylnie interpretuje badanie trzeźwości odbywające się przy pomocy alkomatu bez ustnika. Ma ono jedynie wstępnie ocenić sytuację. Pozytywny wynik wcale nie oznacza, że kierowca jest pijany. W takiej sytuacji, policja przeprowadza dalszy pomiar, już przy pomocy dokładniejszej aparatury w postaci specjalnego alkomatu z ustnikiem. On dokładnie określa zawartość alkoholu. Wówczas żadne czynniki poboczne nie powinny wpłynąć na pomiar aparatury.

Palisz e-papierosy w aucie? Możesz mieć problemy

Niektóre pomiary alkomatu przesiewowego mogą okazać się błędne. Wpływają na to różne substancje. Mogą to być na przykład słodycze z zawartością alkoholu, leki, płyn do higieny jamy ustnej, a także e-papierosy, używane przez tak wielu z nas. Z drugiej strony wiele substancji, uważanych przez nas jako niebezpieczne w tym kontekście, w rzeczywistości nie ma żadnego wpływu na pomiar. To m.in. jabłka oraz inne owoce, a także napoje bezalkoholowe. Na pomiar nie wpłynie także przewożenie pijanego pasażera czy wdychanie zapachu płynu do spryskiwaczy.

Co w przypadku, kiedy pomiar da wynik pozytywny, a my jesteśmy pewni, że nie piliśmy alkoholu? Zarówno badanie alkomatem przesiewowym, jak też tym z ustnikiem, nie może sprawić, że stracimy prawo jazdy. Kolejne badanie odbędzie się za kilkanaście minut, a wówczas wynik powinien zacząć spadać. W przypadku, kiedy spadnie do zera, możemy po prostu jechać dalej. Jeżeli spadnie poniżej poziomu 0,2, policjant będzie kazał czekać nam na kolejne, które już na pewno da wynik negatywny.

ZOBACZ: JAKIE AUTA POLICJANCI KONTROLUJĄ NAJCZĘŚCIEJ?

Udawali policjantów, żeby włamać się do domu. Są powiązani z kibolami