Oto najstarsze wsie i miasta w Polsce. Niektóre powstały kilka tysięcy lat temu

2024-03-08 14:15

Istnieją w Polsce takie wsie i miasta, które mogą pochwalić się długą historią. Niektóre z nich powstały nawet kilka tysięcy lat temu. Bardzo często jako najstarsze miasta uznaje się Kalisz oraz Kraków, co nie do końca jest prawdą. Które miejscowości powstały najwcześniej?

To są najstarsze wsie i miasta w Polsce!

i

Autor: Pixabay.com

Najstarsze miasto w Polsce. Wbrew pozorom to nie Kalisz

Polski historyk i kronikarz Jan Długosz napisał, że najstarszym miastem w Polsce jest Kalisz. Bardzo długo ta informacja była powielana i przyjęło się to za prawdę. Podstawy do traktowania tego za pewnik były naprawdę poważne, gdyż już w starożytności geograf Ptolemeusz z Aleksandrii tworząc mapę ówczesnej Europy i Azji, umieścił na niej ośrodek Calisia. Nie ma natomiast żadnych wskazań, że znajdował się on w tym samym miejscu gdzie dzisiejszy Kalisz i czy w ogóle zamieszkiwali tam jacyś ludzie. Swój głos do tej dyskusji dorzucili językoznawcy, którzy tłumaczą, że nazwa Kalisz nie wzięła się od słowa Calisia, a kał bądź kal, które oznaczało kiedyś bagno.

Wbrew pozorom, ustalenie najstarszego miasta w Polsce nie jest takim łatwym zadaniem. Spowodowane jest to tym, że mianem miasta określa się osady założone na specjalnych prawach za pomocą aktu lokacyjnego. Takie czynności zaczęto jednak praktykować dopiero w XIII wieku.

Gall Anonim się pomylił?

W swoich kronikach Gall Anonim wspominał o głównych ośrodkach życia społecznego nazywając je “urbs" lub “civitas". Wymieniane przez niego miasta to wspomniany Kraków, Wrocław, Sandomierz, Poznań, Gniezno i Płock. Spoglądając jednak na akty lokacyjne i przyjmując je jako główny wyznacznik, lista najstarszych miast w Polsce wygląda zupełnie inaczej. Najwcześniej miejskie prawa uzyskała Złotoryja, założona w 1211 roku. W 1217 roku powstały Lwówek, Opole, Racibórz i Leśnica. W czołowej dziesiątce najstarszych miast znajdują się także Sobótka, Cieszyn, Środa Śląska, Nysa i Ujazd.

Ustalenie najstarszej wsi nieco trudniejsze

Jak wygląda kwestia ustalenia wieku polskich wsi? Tutaj sporą rolę odgrywają archeolodzy, a co za tym idzie, pole do własnych interpretacji jest jeszcze większe. Trudno bowiem określić wiek znalezisk pochodzących sprzed tysięcy lat. Aktualnie za najstarszą wieś w Polsce uważa się położony w województwie małopolskim Grojec. Dawniej mówiono, że pierwsze osady ludzkie pojawiły się tam 2,5 tysiąca lat temu, jednak ewolucja prac pozwoliła na dokładniejsze dane, mówiące o pierwszych śladach życia już około 4500 roku przed naszą erą. Za jedną z najstarszych wsi uchodzi także Grodziszcze, położone w województwie dolnośląskim. Archeolodzy wspominają również Gorzędziej w województwie pomorskim oraz Klon, położony na Mazurach.

Z tych gmin Podkarpacia uciekają mieszkańcy. Wyprowadzają się na stałe!

Finał WOŚP w Rzeszowie