Osy

i

Autor: pixabay.com Co przyciąga osy?

Porady

Osy też poczuły już wiosnę. To przyciąga je jak magnes

2024-04-16 11:00

W kalendarzu mamy już wiosnę, ale o zmianie pory roku mówi nam także pogoda za oknami. Temperatury powyżej 20 stopni, które towarzyszyły nam w ostatnich dniach, są przyjemne nie tylko dla nas. Odczuwa je także przyroda. Swoją aktywność zwiększają m.in. owady. Niektóre z nich są pożyteczne i przyjemne dla oka, ale znajdziemy też i takie, których nie chcemy zbyt często spotykać. To na przykład osy. Jak skutecznie je odstraszyć?

To wszystko sprawia, że osy będą leciały do ciebie jak szalone

Osy w naszym społeczeństwie nie mają najlepszej opinii. Wielu z nas po prostu się ich boi. To prawda, czasami potrafią być agresywne i mogą nas zaatakować. Zazwyczaj robią to w poczuciu zagrożenia, a wtedy ich użądlenie może okazać się dla nas bolesne. Warto zatem pamiętać, aby w obecności os zachowywać się spokojnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Użądlenie zapewne będzie bolało, ale jeżeli nie jesteśmy uczuleni, nie powinno okazać się groźne.

Co potrafi przyciągać osy? Te owady bardzo chętnie lgną do zapachu kwiatów, ale jednak nie tylko do tego naturalnego. Może je także przyciągać na przykład zapach perfum. Osy bardzo lubią owoce, ale także słodkie napoje, ciasta czy różnego rodzaju słodycze. To jednak nie wszystko, o czym musimy pamiętać. Kuszące dla os będzie także świeżo gotowane mięso, alkohol, lakier do włosów czy różne farby. Co istotne, znaczenie może mieć także kolor naszych ubrań. Jaskrawe barwy potrafią przyciągać osy. Bardzo interesujący jest fakt, iż osy pamiętają miejsca, w których znalazły pożywienie. I tutaj nie mamy dobrych informacji. Jeśli znalazły w waszym domu jedzenie, bardzo prawdopodobne jest, że będą tam wracały.

Co skutecznie odstrasza osy?

Zapewne wielu z was, zadaje sobie pytanie, jak odstraszyć osy? Jeżeli nie chcemy aby dostały się do naszego domu, warto zamontować moskitiery w oknach. Ważne jest także regularne sprzątanie i niepozostawianie resztek jedzenia w miejscach, do których osy mogą się dostać. Schowajmy owoce i otwarte napoje. Ich zapach z pewnością przyciągnie osy, a tego, jak już ustaliliśmy, nie chcemy.

O czym powinniśmy pamiętać, jeżeli planujemy pobyt na świeżym powietrzu? Skuteczne mogą okazać się niektóre zapachy. Jak mówią specjaliści, osy ich nie znoszą, a co za tym idzie, jeżeli je zastosujemy, owady nie będą nam przeszkadzać. O czym konkretnie mowa? To na przykład ocet, palona kawa, ale także olejki eteryczne, m.in. z drzewa herbacianego. Skuteczna powinna okazać się również cytryna, gdyż za nią osy również nie przepadają. Plasterki cytryn położone na stole na tarasie to z pewnością dobre rozwiązanie. Warto pamiętać także o niektórych roślinach. Bazylia, czosnek, majeranek, mięta czy bazylia – zapachy wydzielane przez te rośliny psują humor osom.

ZOBACZ: SKUTKI POŻARU W BIESZCZADACH NA POŁONINIE CARYŃSKIEJ

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne