Latające kleszcze. Czym są?

i

Autor: Wikimedia Commons/Sanja565658 Latające kleszcze. Czy są groźne? Gdzie występują?

Wydarzenia

Ohydne latające kleszcze w natarciu. Wchodzą we włosy, wlatują do ust

2023-06-22 12:29

Latające kleszcze przez suchą i ciepłą wiosnę uaktywniły się i jest ich coraz więcej! W tym roku sezon letni może być istnym koszmarem. Przez ciepłą zimę, w Polsce mamy spory problem z plagą "zwykłych" kleszczy. Teraz problem zwiększył się o kleszcze ze skrzydłami! Ugryzienie latającego owada może być bardzo groźne, a spotkanie z nimi nie należy do najprzyjemniejszych. Są uparte i uciążliwe.

Latające kleszcze w natarciu

Aktualnie zmagamy się z istnym wysypem „zwykłych” kleszczy, a teraz również tych ze skrzydłami! Latając kleszcze to potoczna nazwa strzyżaka sarniego. Jednak ich nazwa może być myląca, bo oprócz zwierząt, owady atakują również ludzi! Możemy się na nie natknąć w lesie, jak i w okolicach zalesionych miejsc. Potoczna nazwa strzyżaka: latający kleszcz, nie wzięła się znikąd. Są uporczywe, a ich ugryzienie może być bardzo groźne! Spotkanie z nimi nie należy do przyjemnych!

ZOBACZ: Jak się pozbyć komarów? Skuteczne sposoby! [LISTA]

Zwyrodnialcy strzelają do bocianów

Latające kleszcze. Siadają na twarzy i nie da się ich oderwać

Dobrą wiadomością jest to, że człowiek nie jest pierwszym wyborem latających kleszczy. Te częściej wybierają leśną zwierzynę, ale nie oznacza to, że jesteśmy w pełni bezpieczni. My również możemy dotkliwie odczuć spotkanie z nimi!

- Siadają na twarzy, na rękach i na nogach. Spacer po lesie nie jest już przyjemnością, bo zamiast spokojnej przechadzki trzeba non stop machać rękoma i się od nich odganiać. Jest ich mnóstwo - relacjonuje swój ostatni spacer po lesie jeden z naszym reporterów. 

Jak dodaje, strzyżaki latają na oślep, wpadają we włosy i ciężko je z siebie zrzucić, jakby przyczepiały się do skóry. - Tyle ich wleciało we mnie, że przez kilka godzin miałem wrażenie jakby coś po mnie chodziło - mówi. 

Konsekwencje ugryzienia mogą być poważne

Z początku niewielki, wręcz niewidoczny ślad, w kilka dni może zamienić się w zaczerwieniony obrzęk, który swędzi nawet do trzech tygodni. Latające kleszcze atakują chmarami i bez problemu mogą dostać się do nosa, czy ucha. W dodatku, owady mogą przenosić groźne choroby. NIE potwierdzono, by ich ugryzienie skutkowało boleriozą, jak w przypadku „zwykłych” kleszczy. Jednak dla alergików, spotkanie z latającym kleszczem może być niebezpieczne. Może wywołać reakcję alergiczną, która prowadzi to utrzymujących się przez kilka miesięcy swędzących zmian skórnych.

Latające kleszcze. Jak się chronić?

Strzyżaki sarnie osiągają rozmiary do 5-6 mm, dlatego trudno je dostrzec. Leśnicy radzą, by podczas leśnych wypraw ubrać się w jasne ubrania. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli je dostrzec i otrzepać się z nich. To pomoże również w przypadku innych owadów, jak i tych „zwykłych” kleszczy.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Jakie mogą być konsekwencje ugryzienia i jakie choroby przenoszę te małe pajęczaki.Posłuchaj podcastu z prof. dr hab. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz doktor Anna Wierzbicka, zoolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Listen to "O profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze." on Spreaker.

Co mają wspólnego latające kleszcze i Albert z Radia ESKA? Od też potrafi zajść ludziom za skórę... :)

Posłuchajcie jego kultowej WKRĘTARKI!

Listen to "Kolizja" on Spreaker.