Wydarzenia

Odkrycie archeologiczne podczas budowy Wisłokostrady. To wpłynie na termin?

2024-02-07 8:51

Wisłokostrada, to największa trwająca na terenie miasta inwestycja drogowa. Podczas prac archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok. Czy odnalezienie tych przedmiotów na terenie budowy wpłynie na termin oddania inwestycji?

Odkrycie archeologiczne podczas budowy Wisłokostrady

Badania archeologiczne są standardową procedurą podczas inwestycji drogowych.Odkryty został m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza.

W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. W obiektach archeologicznych znajduję się liczny ruchomy materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych. Zadokumentowane obiekty archeologiczne to; duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska - wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Dodaje, że badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów. Budową drogi zajmuje się konsorcjum dwóch firm: Antex II z Lubyczy Królewskiej oraz Wysowa Mosty ze Stanisławowa Pierwszego.

ZOBACZ: Odkrycie archeologiczne podczas budowy Wisłokostrady. To wpłynie na termin?

Odkrycie wpłynie na termin inwestycji?

Jak przekazuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, obecne znalezisko na terenie budowy nie wpłynie na przebieg zadania Wisłokostrada jest jednym z najważniejszych projektów drogowych w Rzeszowie na najbliższe lata. Od połączenia Rejtana z Ciepłowniczą doprowadzi przez ul. Gen. Maczka do skrzyżowania Lubelskiej z al. Wyzwolenia. Częścią tej inwestycji będzie też budowa nowego mostu przez Wisłok w ciągu ul. Ciepłowniczej. Ma on zastąpić most Załęski. Pierwsi kierowcy powinni skorzystać z Wisłokostrady w 2026 roku.

Prace idą zgodnie z planem. Droga za 169 mln złotych w końcu powstaje i wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku. Wisłokostrada połączy al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i gen. Maczka. Ma w założeniu znacznie odciążyć z ruchu samochodowego centrum miasta oraz newralgiczne odcinki rzeszowskich dróg, jak rondo Pobitno czy al. Piłsudskiego - przypomina Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Must be the music: Tomek Kowalski zwyciężył program, ale wypadek zmienił wszystko