Praca zdalna dla pracowników administracji
Pracownicy administracji od wtorku mają wykonywać swoje zadania z domów. Ta prosta dyrektywa - jak się wyraził premier Mateusz Morawiecki - "zakładająca pracę zdalną wszędzie gdzie to możliwe" - ma obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie:
- Na najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Jak największa liczba osób na pracy zdalnej - padło z ust Morawieckiego w czasie konferencji 30 października.
Taka zmiana nie oznacza, że urzędy będą zamknięte. Wciąż będzie można tam załatwiać wiele spraw, ale bez udawania się na miejsce. Na stronach internetowych wielu urzędów pojawiły się telefony, pod którymi można skontaktować się z urzędnikami. W wielu miejscach postawiono też urny, do których będzie można wrzucać stosowne dokumenty.
Dodajmy, że wiele spraw można załatwić internetowo - przez obywatel.gov.pl. Na platformie złożymy między innymi wnioski dotyczące wydania:
- dowodu osobistego,
- paszportu,
- prawa jazdy.
Można tam także na przykład:
- zarejestrować samochód,
- sprawdzić punkty karne kierowcy.
Praca zdalna dla wszystkich?
Premier zaapelował też do wszystkich przedsiębiorców, by zostawili na pracy zdalnej możliwie wielu pracowników:
- Wiele krajów w Europie już dzisiaj wprowadza całkowity lockdown. My musimy w zdyscyplinowany sposób ograniczać jakiekolwiek kontakty, żeby przerwać tą transmisję wirusa, zerwać ten łańcuch zakażeń.
Oznacza to, że pracodawcy mogą godzić się na pracę zdalną swoich pracowników, jeśli ta jest możliwa w warunkach domowych. Ta decyzja zależy jednak od nich.
Obostrzenia w Polsce
Dodajmy, że obecna lista obostrzeń w Polsce jest długa. Można na niej znaleźć między innymi:
- nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu,
- naukę zdalną dla klas 4-8 i szkół średnich,
- zakaz imprez,
- ograniczenia w sklepach.