Zmiany w zwolnieniach lekarskich. ZUS zapłaci więcej
Aktualne przepisy dotyczące zwolnień lekarskich mówią, że za pobyt pracownika na L4 do 33 dni w ciągu roku, płaci pracodawca. W przypadku osób powyżej 50. roku życia, ma on obowiązek zapłaty tylko za 14 pierwszych dni. W sytuacji, gdy terminy zostaną przekroczone, obowiązek wypłaty świadczeń spada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Już niedługo ma się to jednak zmienić. Rząd zapowiada w tej kwestii dosyć istotne zmiany, które z pewnością zadowolą wszystkich pracodawców. Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał obowiązek wypłaty świadczeń chorobowych już od początku obowiązywania zwolnienia. Kiedy możemy się spodziewać takich zmian? Według zapowiedzi, weszłyby one w życie od początku 2025 roku.
Dane z 2022 roku mówiące o kwocie, jaką pracodawcy zapłacili za zwolnienia swoich pracowników mogą niektórych zszokować. Na rzecz świadczeń chorobowych wydane zostało 11 miliardów złotych. Na tę chwilę nie wiadomo, czy planowane zmiany będą dotyczyć wszystkich pracodawców, czy wyłącznie mikroprzedsiębiorców.
Zmiany mogą w niekorzystny sposób odbić się na terminie otrzymywania wynagrodzenia przez pracowników. Jak zaznacza „DGP”, wypłata może być w pewnym sensie przekazywana na raty. Pracodawca musi zapłacić w terminie, który znajduje się w umowie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma natomiast 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego. Może to zatem prowadzić do pewnych problemów w związanych z wypłatą comiesięcznego wynagrodzenia.
ZOBACZ: PENSJE URZĘDNIKÓW W BUDŻETÓWCE. ILE ŚREDNIO ZARABIA SIĘ W URZĘDZIE MIASTA, GMINY I SKARBÓWCE?
Polecany artykuł: