Nowe świadczenie dla wdów i wdowców? Dodatkowe 300 złotych

i

Autor: Pixabay.com

Twoje finanse

Nowe świadczenie dla wdów i wdowców? Dodatkowe 300 złotych

2023-04-07 14:37

300 plus dla wdów i wdowców to świadczenie które może wejść w życie już niedługo. Państwo w jego ramach wsparłoby osoby, które straciły współmałżonków. Miałoby to chronić je przed drastycznym spadkiem poziomu życia.

Rządzący podejmą kolejną próbę pomocy osobom starszym, po śmierci współmałżonka. Rozwiązaniem może się okazać nowa propozycja, zakładająca przyznanie comiesięcznej zapomogi osobom w takiej sytuacji. Świadczenie już zostało okrzyknięte mianem 300 plus dla wdów i wdowców. Jakie warunki należałyby spełnić, by je otrzymać? Warto zapoznać się z wymogami do zapomogi.

300 plus dla wdów i wdowców

Temat wdowich rent i emerytur ostatnim czasie coraz częściej pojawia się na liście propozycji wsparcia dla seniorów. Teraz dołączyła do niego nowa propozycja, o której informuje „Fakt”. Do Senatu miała trafić propozycja państwowego wsparcia osób, które straciły współmałżonków. Miałaby stanowić wsparcie po śmierci żony bądź męża – w sytuacji, gdy bardzo często obniża się poziom życia osoby, która została sama. Wiąże się to m.in. z utratą środków finansowych.

Prawo przewiduje obecnie dla osamotnionego współmałżonka możliwość przejścia na rentę rodzinną, która stanowi 85 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu. Minimalna kwota wypłaty to 1338,44 zł brutto.

Jeśli najnowsza propozycja wejdzie w życie, będzie oznaczała przyznanie świadczenia 300 plus dla wdów i wdowców. Kwota ta miałaby być wypłacana osobom, które pozostawały w związku małżeńskim co najmniej 45 lat. Zapomoga trafiałaby na ich konto każdego miesiąca, jako dodatek do emerytury.

Kto rozbił małżeństwo Tyszkiewicz i Wajdy? Historia z Koprem