szpitalne łóżko

i

Autor: pixabay Legionelloza na Podkarpaciu

Wiadomości

Kolejne osoby na Podkarpaciu zakażone Legionellozą. Są już 3 ofiary śmiertelne

2023-08-23 12:30

Rośnie liczba przypadków legionelli na Podkarpaciu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie wydał kolejny komunikat w sprawie zakażeń bakterią. Pojawiły się one w dwóch kolejnych powiatach województwa.

Spis treści

  1. Legionelloza na Podkarpaciu
  2. Dezynfekcja wodociągów w Rzeszowie

Legionelloza na Podkarpaciu

Jak wynika z komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie łącznie potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila u 71 osób. Pacjenci ci są hospitalizowani w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, w ZOZ w Dębicy i w Szpitalu w Przemyślu. 20 nowych zakażeń dotyczy pacjentów, który byli już w trakcie leczenia w wymienionych placówkach.

Pacjenci z potwierdzonym dodatnim wynikiem w kierunku Legionella pneumophila są mieszkańcami:

  • miasta Rzeszowa (50),
  • powiatu rzeszowskiego (14),
  • powiatu dębickiego (3),
  • ropczycko-sędziszowskiego (1),
  • powiatu niżańskiego (1),
  • powiatu stalowowolskiego (1),
  • powiatu przemyskiego (1).

Łączna liczba pacjentów z potwierdzonym wynikiem w kierunku Legionella pneumophila w województwie podkarpackim na dzień 23.08.20023 r. wynosi 71.

Niestety, wydłużyła się także liczba zgonów osób zakażonych legionellą. Jak przekazał Andrzej Sroka, rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, aktualnie mowa o 3 pacjentach. Dwoje kolejnych zmarło w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie.

Nadal prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne, które ustalić ma źródło zakażeń.

Dezynfekcja wodociągów w Rzeszowie

Działania w przeciwepidemiczne podjęły także władze Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia przeprowadzona zostanie dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. Komunikat w tej sprawie zamieszczony został na facebookowym profilu Rzeszowa.

W związku z zachorowaniami na legionellozę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, została podjęta decyzja o dezynfekcji miejskiej sieci wodociągowej. W tej chwili nie na potwierdzenia obecności legionelli w wodzie, a działania mają charakter prewencyjny

1.W sobotę i niedzielę (26 i 27 sierpnia) zostanie zwiększona dawka chloru w wodzie. To standardowa, niegroźna dla zdrowia procedura. Zapach może utrzymywać się przez kilka dni. Zalecamy przegotowanie wody przed wypiciem

2. Wyniki badań na obecność bakterii udostępni początkiem przyszłego tygodnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Pożar samochodu przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie

Jak bez ryzyka zakażenia udzielać pierwszej pomocy
Listen on Spreaker.