Strefy Czystego Transportu zaczynają funkcjonować w Polsce. Które miasta wprowadzają nowe regulacje?
Znowelizowana jeszcze w 2021 roku Ustawa o elektromobilności upoważnia wszystkie samorządy do tworzenia stref czystego transportu. Zakaz jazdy samochodami spalinowymi można wprowadzić na dowolnym obszarze w mieście, tworząc w nim strefę. Co więcej samorządy, mogą nawet same ustalić zasady, do których kierowcy będą musieli się dostosować. Jedną z nich jest właśnie wjazd od centrum miasta i decyzja komu taki przywilej zostanie udostępniony. Pierwsza Strefa Czystego Transportu zacznie funkcjonować już od 1 lipca 2024 roku w Warszawie. Do wprowadzenia nowych regulacji przymierza się także Wrocław, ale tam przepisy miałyby zacząć działać dopiero w 2025 lub 2026 roku. Nad projektem pracują także Kraków i Kielce, ale rozwiązanie rozważają również Rzeszów, Lublin, Gliwice, Poznań i Toruń.
Do określenia, który samochód ma możliwość wjechania do Strefy Czystego Transportu, służyć będą specjalne naklejki, zawierające stosowne informacje. Zielone naklejki będą przepustką uprawniającą do wjazdu. Przewidziano na niej dwa miejsca do wypełniania. Jedna informacja to rok produkcji samochodu, a kolejna to numery rejestracyjne. Na naklejce znajdzie się również rodzaj napędu samochodu, określony według podanych kategorii.
- P – benzyna
- D – olej napędowy
- M – mieszanka (paliwo i olej)
- LPG – gaz płynny
- CNG – gaz ziemny sprężony
- LNG – gaz ziemny skroplony
- H – wodór
- EE – samochód elektryczny
- BD – biodiesel
- E85 – etanol
- 999 – inne
Jaka kara za brak naklejki? Specjalne kamery sprawdzą kierowców
Jak będzie sprawdzane, czy dany pojazd ma prawo wjazdu do miasta? W Warszawie, która jaka pierwsza wprowadza nowe regulacje, auta będą kontrolowane także przez system elektroniczny. Wykorzystamy zarówno kamery, jak i naklejki. System odczytu tablic rejestracyjnych będzie oparty częściowo o istniejące, a częściowo o nowe kamery – mówił w rozmowie z dziennik.pl Tamás Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym m.st. Warszawy.
Ile zapłacimy za wydanie naklejki? Według uchwały, opłata nie może przekroczyć 5 złotych. Za wjazd do Strefy Czystego Transportu nieuprawnionym samochodem grozi nam mandat w wysokości 500 złotych. Istnieją jednak pewne wyjątki. Pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, będą zwolnione z zakazu wjazdu. Wymogi strefy nie będą dotyczyć także kierowców, którzy ukończyli 70 lat. Ograniczenia nie dotkną również pojazdów uprzywilejowanych, czyli służb mundurowych, służb ratowniczych oraz pojazdów specjalnych.
ZOBACZ: TO NAJBARDZIEJ LUKSUSOWY POCIĄG NA ŚWIECIE. SZOKUJĄCA CENA ZA JEDNĄ NOC