Spis treści
- Nowa funkcja w aplikacji mObywatel
- Cyfrowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel
- Nowa funkcja w mObywatel nie tylko dla świeżych kierowców
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel 2.0 jest już dostępna dla wszystkich użytkowników, a wraz z nią nowe udogodnienia, wygodny interfejs i dostęp do mDowodu - elektronicznej wersji dowodu osobistego, która teraz zgodnie z przepisami respektowana jest prawie wszędzie.
Aplikacja zyskała kolejną funkcję, która stworzona została z myślą o młodych kierowcach. Wielu z nich marzy o tym, żeby zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można było wsiąść za kierownicę i wyruszyć w drogę. Niestety do tej pory wyglądało to tak, że tuż po zdaniu egzaminów nowi kierowcy nie mogli od razu prowadzić pojazdu. Najpierw musieli udać się do urzędu, gdzie składali wniosek o fizyczny dokument, na który czekało się nawet 2 tygodnie. Dopiero po jego odbiorze kierowcy mogli zacząć swobodnie korzystać ze swojego samochodu. Jednak dzięki nowej funkcji w aplikacji mObywatel, sytuacja uległa zmianie. Narzędzie to pozwola na poruszanie się pojazdem po drogach w okresie między zdaniem egzaminu a wydaniem fizycznej wersji dokumentu.
Cyfrowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel
Od sierpnia każdy kierowca ma możliwość uzyskania tymczasowego prawa jazdy w formie cyfrowej. Wystarczy, że po zdaniu państwowego egzaminu w WORD, egzaminator wprowadzi wyniki egzaminu do Profilu Kandydata na Kierowcę. Dane te zostaną następnie przesłane do Centralnej Ewidencji Kierowców, a aplikacja mObywatel poinformuje kierowcę, że cyfrowy dokument jest gotowy do pobrania. Jak informuje Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, z nowej funkcji skorzystało już 11 tysięcy osób.
Nowa funkcja w mObywatel nie tylko dla świeżych kierowców
Warto podkreślić, że nowa funkcja mObywatela nie ogranicza się tylko do nowych kierowców. Tymczasowy dokument uprawnia do prowadzenia pojazdów takich jak AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T i jest ważny przez okres 30 dni od zdania egzaminu. To oznacza, że nie tylko początkujący kierowcy, ale także ci, którzy zdecydowali się na rozszerzenie swoich uprawnień, mogą z tego skorzystać.
Warto jednak zaznaczyć, że choć posiadanie fizycznego dokumentu nie jest obowiązkowe podczas kontroli drogowej, kierowca nadal musi odebrać plastikową wersję prawa jazdy.
ZOBACZ: Które miasto jest najbardziej przyjazne kierowcom? Poznaliśmy ranking