Wydarzenia

Nocny pożar w Dębicy. Śledczy wyjaśniają przyczyny, straty liczone w milionach

2023-08-21 11:47

W niedzielę 20 sierpnia, około godziny 22.00 do służb dotarły informacje o pożarze w zakładzie produkującym opony w Dębicy na Podkarpaciu. W poniedziałek trwa ustalanie przyczyn pożaru w Firmie Oponiarskiej Dębica. Ogień strawił część hali produkcyjnej i wyposażenia. Straty liczone są w milionach. Strażacy pilnują pogorzeliska.

Nocny pożar w Dębicy. Śledczy wyjaśniają przyczyny

Oględziny miejsca zdarzenia rozpoczęły się w poniedziałek rano. – Zespół policyjno-prokuratorski wraz z biegłym z zakresu pożarnictwa ustala przyczyny pożaru. Czynności prowadzone są na kilkudziesięciu metrach długości hali, są żmudne i czasochłonne – powiedział asp. sztab. Jacek Bator, rzecznik policji w Dębicy.

Podczas pożaru spłonęła cześć budynku produkcyjnego w tym maszyny i wyposażenie hali. – Straty liczone są w milionach – dodał rzecznik policji.

ZOBACZ: Ogromny pożar w zakładzie produkującym opony w Dębicy! Został już ugaszony

Pożar spowodował zanieczyszczenia powietrza?

Pożar został opanowany około godz. 1 w nocy, ale na miejscu wciąż są cztery zastępy straży pożarnej.

Trwa usuwanie wody popożarowej. Ze względu na zakres pożaru i ilość materiałów palnych, które znajdują się w budynku, nadzorujemy pogorzelisko, żeby nie doszło do ponownego rozpalenia się ognia – przekazał mł. bryg. Wiktor Porada z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Niewykluczone, że strażacy pozostaną na terenie zakładu do wtorku.

Urząd Miasta w Dębicy zapewnia, że pożar nie spowodował zanieczyszczenia powietrza. „ W tej chwili jakość powietrza na wszystkich miernikach w mieście jest w dobra i bardzo dobra” – napisano w poniedziałkowym komunikacie.

Informację o pożarze strażacy dostali w niedzielę przed godziną 22. Jeszcze przed przyjazdem służb ewakuowano 211 pracowników. Nikt nie został ranny. W kulminacyjnym momencie w akcję gaśniczą zaangażowanych było 35 zastępów, czyli blisko 140 strażaków z powiatów: dębickiego, rzeszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, leżajskiego, mieleckiego i łańcuckiego.

Stan powietrza monitorowało mobilne laboratorium straży pożarnej w Leżajsku.

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?