Kometa

i

Autor: Canva Pro

Ciekawostki astronomiczne

Nocne niebo w październiku. Niesamowity spektakl komety

2024-10-02 11:36

Październikowe niebo w tym roku szykuje dla miłośników spoglądania w nie prawdziwy spektakl. Jednym z jego aktorów będzie kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, określana mianem komety stulecia. W połowie października będzie ona najlepiej widoczna z terenu Polski. Kiedy dokładnie ją obserwować.

Październikowa kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

Październik to miesiąc wyjątkowo obfitujący w różnego rodzaju zjawiska astronomiczne. Spadające gwiazdy to tylko niektóre z nich. Jednym z bardziej przyciągających uwagę będzie pojawienie się na nocnym niebie komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Nie bez powodu jest ona określana mianem komety stulecia. Choć od początku października istnieje szansa na to, by uchwycić to niezwykłe zjawisko, w pełni będzie można podziwiać je dopiero od 12 października. 

- Na kometę najlepiej będzie zapolować kilka dni po jej przejściu przez perygeum 12 października. W tygodniu 12-19 października kometa będzie widoczna po zachodzie Słońca nisko nad zachodnim horyzontem. Z każdym kolejnym dniem o 18:30 będzie widoczna coraz wyżej nad linią widnokręgu - relacjonuje na Facebooku „Z głową w gwiazdach”.

W połowie października kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS stopniowo będzie się wznosi na wieczornym niebie. Równocześnie będzie stawać się coraz lepiej widoczna nad zachodnim horyzontem o zmroku. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem wysokości, spadać będzie jej jasność. Obserwacji nie będzie ułatwiał także Księżyc zmierzający w tym okresie do pełni.

Kometa C/2023 A3 została dostrzeżona 09 stycznia 2023 roku. Odkrycia dokonały niezależnie dwa ośrodki - pracujący w RPA teleskop Asteroid Terrestial-Impact Last Alert System (ATLAS) i znajdującą się w Chinach kamerę Schmidta w obserwatorium na Purpurowej Górze (Tsuchinshan). Jak się okazało,  po raz pierwszy, jeszcze 22 grudnia 2022 roku, została zarejestrowana przez amerykański teleskop ZTF. Od samego początku naukowcy pokładali w niej spore nadzieje. Miała ona szczególny potencjał na danie spektaklu na nocnym niebie. Wykryto ją w odległości ponad 7 j.a. od Słońca i już wtedy ujawniała swój warkocz. Naukowcy doszli do wniosku, muszą mieć do czynienia z dużym ciałem niebieskim.

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz naszą galerię!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Nocne prace przy wiadukcie Marywilska