Czym się różni noc Kupały i noc świętojańska?
Kiedyś wierzono w jej wyjątkową moc. Miała przyciągać szczęście, przyciągać pomyślność i zapewniać zdrowie przez następny rok. Równocześnie dawała szansę pannom na znalezienie przyszłego męża. Noc świętojańska - bo o niej tu mowa - miała wyjątkowe znaczenie dla ludów słowiańskich. Tradycja ta nie umarła do dziś.
Pierwowzorem nocy świętojańskiej była noc Kupały. To właśnie ona była dla dawnych Słowian okazją do świętowania nastania lata. Obchodzona była w dniu przesilenia letniego. Choć w różnych rejonach Polski obchodzono ją inaczej, wszędzie wierzono, że najkrótsza noc w roku jest magiczna. Charakterystyczne dla niej obrzędy i rytuały miały przyciągnąć w niej szczęście i zdrowie.
Tradycja obchodzenia nocy Kupały przejęta została przez Kościół katolicki i zamieniona na obchody nocy świętojańskiej. Zmieniono nieco jej symbolikę i sposób obchodów. Jej obchody zostały też przesunięte o kilka dni.
Kiedy wypada noc Kupały i noc świętojańska?
Noc Kupały - czyli najkrótsza noc w roku - wypada 20 czerwca. Z kolei noc świętojańska obchodzona jest z 23 na 24 czerwca, w wigilię św. Jana Chrzciciela.
Scena ESK 2024 już powstaje! W weekend wystąpią na niej kolektywy
Zobacz naszą galerię!