Straż graniczna zatrzymała trzech cudzoziemców. Byli w Polsce nielegalnie

i

Autor: Straż Graniczna Śląska

Wydarzenia

Nietypowy przemyt w Medyce. Ukrainka chciała przewieźć przez granicę torebkę ze skóry kobry

2024-07-11 15:15

Torebkę wykonaną ze skóry chronionej kobry próbowała nielegalnie przewieźć przez granicę obywatelka Ukrainy. Przemyt udaremnili funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Medyce.

Przemyt torebki ze skóry kobry przez granicę

Jak przekazała w środę Edyta Furman z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, torebka została znaleziona w bagażu 65-letniej kobiety.

"Przedmiot został wykonany ze skóry kobry okularnika indyjskiego (Naja naja), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES" – podkreśliła Furman.

Podróżna nie miała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.

W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali torebkę do dalszego postępowania.

Jak przypomniała Furman, przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z UE, okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest zagrożony więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat.

Maskotka z niespodzianką na granicy. Cedra ucieszyła się, przemytnik mniej

Zobacz naszą galerię!

QUIZ. Skróty z czasów PRL. Rozszyfrujesz je?

Pytanie 1 z 19
Co oznacza MO?
Wyroki dla przemytników broni i narkotyków