Rzeszów

i

Autor: Unsplash

Ciekawostki

Nietypowe „inspiracje” na Budżet Obywatelski. Te projekty odniosły sukces

2023-07-14 12:48

Masz projekt na Rzeszowski Budżet Obywatelski 2024, ale zastanawiasz się nad zgłoszeniem? Nie wahaj się! Zobacz, jakie nietypowe projekty odniosły sukces w Budżecie Obywatelskim w Rzeszowie, ale i na terenie innych miast. Opisane pomysły odniosły sukces, może i twój projekt podzieli ich los!

Urząd Miasta Rzeszowa z okazji kończącego się małymi krokami terminu zgłaszania projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 (termin do 21 lipca), przygotował zestawienie nietypowych projektów z polskich miast, które odniosły sukces i zostały sfinansowane z miejskiego budżetu. W zestawieniu znalazły się również ciekawe propozycje z Rzeszowa! Masz pomysł i wahasz się? Nie ma, czego się bać!

Projekt do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec, któremu uda się zebrać przynajmniej 15 podpisów pod swoją inicjatywą. Może być to pomysł na zagospodarowanie przestrzeni osiedlowej lub ogólnej, miejskiej. RBO to jednak nie tylko budowa nowych dróg, chodników, placów zabaw czy organizacja imprez. Każda propozycja ma szansę na realizację i zostanie rozpatrzona przez miejski zespół – zapewnia Urząd Miasta Rzeszowa.

ZOBACZ: Te kierunki warto studiować na politechnice i uniwersytecie w Rzeszowie!

Nietypowe „inspiracje” na Budżet Obywatelski

W przygotowanym przez pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa zestawieniu znalazł się pomysł z Kielc. - Mieszkańcy Kielc doszli do wniosku, że mają dość wyrzucania plastiku do śmietników, skoro jest to materiał, który można przetworzyć. Dlatego w jednej z edycji budżetu obywatelskiego znalazł się projekt polegający na ustawieniu w mieście butelkomatów. Są to automaty na plastikowe butelki oraz aluminiowe puszki, za których wrzucenie otrzymuje się kupony. Te można wymienić na bilety do kina czy na basen. Jedna butelka lub puszka to kupon o wartości 10 groszy – czytamy.

Sosnowiczanie z kolei postanowili przeznaczyć pieniądze na rzecz zwierząt. Konkretnie na pomoc wolno żyjącym kotom: złożyli projekt na budowę domków dla tych zwierzaków. Z kolei łodzianie postanowili zadbać o jeże oraz nietoperze. Wskazywali przy tym, że te małe stworzonka to cisi bohaterowie: zjadają owady, które są dla ludzi prawdziwą udręką.

W Bydgoszczy oraz Świdniku doceniono wartość słowa pisanego. W pierwszym z miast powstały stacje do wymiany książek, natomiast w Świdniku stanął tzw. książkomat i wrzutomat. Działa podobnie do Paczkomatów, jest czynny całą dobę i pomaga w odbiorze i zwrocie książek do miejskiej biblioteki.

Ogromną kreatywnością i poczuciem humoru wykazali się również mieszkańcy Szczecina, którzy do jednej z edycji budżetu obywatelskiego złożyli projekt budowy pomnika pewnego „celebryty”. Tym gwiazdorem był nikt inny jak Krzysztof Jarzyna (oczywiście) ze Szczecina. Projekt zebrał wymaganą liczbę głosów, więc rzeźba szefa wszystkich szefów z „Poranku kojota” zdobi od kilku lat Szczecin.

Wrocławianie dzięki budżetowi obywatelskiemu wyremontowali zabytkowy autobus Jelcz, bydgoszczanie wskazali na pole do gry we frisbee oraz infrastrukturę do disc golfa, a mieszkańcy warszawskiego Żoliborza i Mokotowa poprosili o organizację cyklicznych targów śniadaniowych na swoich osiedlach. Również mieszkańcy Chorzowa pokazali, że potrafią myśleć nietuzinkowo: wyszli z pomysłem zorganizowania spotkania z youtuberami dla młodych chorzowian.

Nietypowe projekty z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego

- Zdecydowanie jednym z najbardziej nietypowych projektów ostatnich lat było stworzenie programu In Vitro – zaznaczają autorzy zestawienia.

Rzeszowianie kochają też zwierzęta. Kilka lat temu w RBO wygrał projekt budowy psiego parku, czyli wybiegu dla psów wzdłuż ul. Kolbego. Mieszkańcy postanowili również przeznaczyć część pieniędzy na modernizację Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Kundelek”.

Warto wspomnieć też o takich projektach jak mobilna scena plenerowa na os. Wilkowyja, Sąsiedzkie Kino Plenerowe czy Warsztaty kulinarne dla dorosłych „Zamieszanie” w Rzeszowskim Domu Kultury, które opierają się na kuchni staropolskiej.

- Masz ciekawy pomysł na imprezę, wydarzenie lub inicjatywę ale wahasz się nad jego zgłoszeniem? Do odważnych świat należy, na projekty czekamy do 21 lipca, a składać można je za pośrednictwem strony RBO 2024. Pamiętaj: nie ma głupich pomysłów! - podkreślają pracownicy rzeszowskiego ratusza.

Weterynarz- Zadbaj o swojego psa podczas upałów