Ostatnie dni stycznia miłośnikom astronomii upływają na obserwacjach przelotu komety C/2022 E3. Jest ona już widoczna gołym okiem w północnej części nieba. Zielona kometa – jak potocznie został określony obiekt – zafundowała obserwatorom niezwykłe przedstawienie. Wszystko za sprawą działania Słońca. Bliższe spotkanie z koronalnym wyrzut jego masy pozbawiło kometę części ogona. Został on po prostu... zdmuchnięty.
Ogon komety C/2022 E3 zniszczony
To nie było miłe powitanie z Układem Słonecznym. Kometa C/2022 E3 zbliżając się do jego centrum trafiła na burzliwą pogodę na Słońcu, która zafundowała obiektowi spotkanie z koronalnym wyrzutem masy gwiazdy. Materia, którą na swojej drodze spotkała C/2022 E3, usunęła część jej ogona. Nie jest on już jednolity. Podzielił się.
Moment zniszczenia ogona komety uchwycił astronom Michael Jäger. Dostarczone przez obserwator zdjęcia i nagrania pokazują odłączenie się części gazowego warkocza. Nie da się ukryć – ujęcia robią wrażenie!
Obserwacje komety C/2022 E3
Kometa C/2022 E3 najbliżej Ziemi ma się znaleźć 1 lutego. Osiągnie wówczas odległość 42 milionów kilometrów od naszej planety. Jest ona jednak wystarczająca, by dostrzec obiekt nawet gołym okiem – oczywiście przy założeniu, że pogoda umożliwi obserwację. W zasadzie jest to jedyna szansa na to, by podziwiać zielony obiekt. Kometa ponownie powróci w rejony Układu Słonecznego za 50 tysięcy lat!