Niesamowite ujęcie komety C/2022 E3! Tak został zniszczony jej ogon

i

Autor: pexels

Niesamowite ujęcie komety C/2022 E3! Tak został zniszczony jej ogon

2023-02-03 15:57

Bliskie spotkanie z Układem Słonecznym nie wyszło „zielonej komecie” na dobre. Jej imponujący ogon został uszkodzony. Podzielił się, a moment, w którym, doszło do niezwykłego zdarzenia, uwieczniony został przez obserwatorów!

Ostatnie dni stycznia miłośnikom astronomii upływają na obserwacjach przelotu komety C/2022 E3. Jest ona już widoczna gołym okiem w północnej części nieba. Zielona kometa – jak potocznie został określony obiekt – zafundowała obserwatorom niezwykłe przedstawienie. Wszystko za sprawą działania Słońca. Bliższe spotkanie z koronalnym wyrzut jego masy pozbawiło kometę części ogona. Został on po prostu... zdmuchnięty.

Ogon komety C/2022 E3 zniszczony

To nie było miłe powitanie z Układem Słonecznym. Kometa C/2022 E3 zbliżając się do jego centrum trafiła na burzliwą pogodę na Słońcu, która zafundowała obiektowi spotkanie z koronalnym wyrzutem masy gwiazdy. Materia, którą na swojej drodze spotkała C/2022 E3, usunęła część jej ogona. Nie jest on już jednolity. Podzielił się.

Moment zniszczenia ogona komety uchwycił astronom Michael Jäger. Dostarczone przez obserwator zdjęcia i nagrania pokazują odłączenie się części gazowego warkocza. Nie da się ukryć – ujęcia robią wrażenie!

Obserwacje komety C/2022 E3 

Kometa C/2022 E3 najbliżej Ziemi ma się znaleźć 1 lutego. Osiągnie wówczas odległość 42 milionów kilometrów od naszej planety. Jest ona jednak wystarczająca, by dostrzec obiekt nawet gołym okiem – oczywiście przy założeniu, że pogoda umożliwi obserwację. W zasadzie jest to jedyna szansa na to, by podziwiać zielony obiekt. Kometa ponownie powróci w rejony Układu Słonecznego za 50 tysięcy lat!

Obserwacje nieba w Starym Krzesku