- W obliczu rosnącej liczby konfliktów z niedźwiedziami w Bieszczadach, RDLP w Krośnie powołuje specjalny zespół zadaniowy.
- Celem zespołu będzie wypracowanie rozwiązań i dobrych praktyk, które ograniczą interakcje między ludźmi a drapieżnikami.
- Zespół, złożony z ekspertów i naukowców, skupi się m.in. na modyfikacji gospodarki leśnej i zwiększeniu dostępności pokarmu dla niedźwiedzi.
- Więcej informacji znajdziesz na stronie Eska.pl
Powstanie specjalny zespół w RDLP Krosno
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przekazała informację o powołaniu zespołu zadaniowego ds. ograniczania konfliktów na linii człowiek-dzika zwierzyna. Teren RDLP w Krośnie, a w szczególności jego południowo-wschodnie tereny to jeden z najważniejszych ośrodków dużych drapieżników w Polsce. W tym także niedźwiedzi brunatnych, które od kilku miesięcy gnębią mieszkańców bieszczadzkich gmin. Te tereny coraz częściej stają się miejscem sytuacji konfliktowych, a wpływ na to mają zarówno wzrost liczebności osobników, urbanizacja, presja turystyczna, niewłaściwe gospodarowanie odpadami czy zmniejszający się dystans między siedliskami ludzkimi a naturalnymi ostojami niedźwiedzi.
Odpowiadając na potrzebę wsparcia właściwych organów oraz miejscowej społeczności dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marian Pigan, podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu zadaniowego, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań i dobrych praktyk leśnych służących ograniczeniu tego zjawiska. Aktualnie można i należy podjąć działania, które - zdaniem leśników - pozwolą uniknąć stosowania radykalnych metod w rozwiązywaniu ww. problemu – informuje RDLP Krosno.
ZOBACZ: Zabytkowe podkarpackie cerkwie – obiekty, które warto odwiedzić w wakacje
Kto znajdzie miejsce w zespole?
Pierwsze spotkanie robocze w sprawie powstania zespołu zadaniowego już się odbyło. Udział w nim wzięli przedstawiciele nadleśnictw z obszarów górskich. Jak informuje RDLP w Krośnie, w czasie spotkania omówiono aktualną sytuację i znane leśnikom zdarzenia konfliktowe z udziałem dużych drapieżników.
Zainicjowano również proces organizacyjny powołania zespołu, w skład którego wejdą osoby posiadające niezbędną wiedzę praktyczną i doświadczenie w zakresie biologii, ekologii oraz zachowania niedźwiedzi, a także bardzo dobrą znajomość lokalnych uwarunkowań terenowych. Do współpracy zostaną zaproszeni również przedstawiciele środowisk naukowych oraz reprezentanci strony społecznej – zapewnia RDLP w Krośnie.
Jakie zdania będzie miał zespół?
Specjalny zespół zadaniowy ma pracować nad „metodami poprawy skuteczności i bezpieczeństwa działań ograniczających konflikty na linii człowiek – duże drapieżniki”.
Zajmie się również przygotowaniem propozycji modyfikacji gospodarki leśnej na obszarach bytowania niedźwiedzi i opracowaniem sposobów pozwalających na zatrzymanie niedźwiedzi w środowisku leśnym, np. poprzez zwiększenie dostępności naturalnej bazy pokarmowej, w tym zakładanie dzikich sadów, poletek żerowych lub stref spokoju. Zadaniem zespołu będzie również wsparcie działań analitycznych i prewencyjnych w skali regionalnej, w tym działania na rzecz budowania świadomości dot. biologii i ekologii niedźwiedzi, a także zachowań w obliczu sytuacji kryzysowych – opisuje dyrekcja.
To nie koniec, ponieważ zadaniem zespołu będzie również nawiązanie współpracy zarówno z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i regionalną dyrekcją, lokalnymi samorządami, służbą weterynaryjną i partnerami zagranicznymi.
W szczególności ze słowackimi leśnikami oraz przedstawicielami parków narodowych. Wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami, którym bliska jest ta tematyka pozwoli nam na zaproponowanie rozwiązań mogących na pewien okres zmniejszyć skalę problemu, mając świadomość potrzeby wdrożenia szeregu zmian legislacyjnych w powyższej sprawie – czytamy.
RDLP dodaje, że „z uwagi na skalę zjawiska oraz rosnącą liczbę konfliktów na linii człowiek – niedźwiedź, powołanie zespołu traktowane jest jako działanie priorytetowe w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie”.