Niedźwiedzie grasują po gminie Zagórz
Pod koniec kwietnia opisaliśmy niebezpieczne zajście z miejscowości Tarnawa Dolna na terenie gminy Zagórz na Podkarpaciu. Tam, niedźwiedź przebiegł przez pola i znalazł się w bliskiej odległości od domów. Nagranie trafiło do mediów społecznościowych i wywołało niemałe poruszenie. Kolejne zdarzenie miało miejsce w maju. Mieszkanka Zagórza opublikowała nagranie w mediach społecznościowych, na którym widać, jak zaledwie kilkanaście metrów od niej przebiega niedźwiedź.
Urząd Gminy: prowadzimy rejestr zdarzeń
Skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy Zagórz, aby zapytać o działania, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że urząd prowadzi rejestr zgłoszeń konfliktowych z udziałem nie tylko niedźwiedzi, ale m.in. wilków.
Tylko do końca ubiegłego roku otrzymaliśmy od naszych mieszkańców 73 zgłoszenia dokumentujące tego rodzaju incydenty. W roku bieżącym mamy już kilkanaście następnych sygnałów. Wzmożoną częstotliwość obecności dzikich zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib ludzkich obserwujemy już od kilku lat – informuje Jerzy Zuba, rzecznik UG w Zagórzu.
Dodaje, że dzięki aktywności mieszkańców i ich zgłoszeniom, urząd mógł wnioskować o odstrzał czterech wilków ze względu na zagrożenie dla mieszkańców, oraz płoszenie i odłowienie niedźwiedzia.
Tworzony dzięki aktywności naszych Mieszkańców rejestr został wykorzystany we wniosku gminy na odstrzał czterech wilków ze względu na zagrożenie dla mieszkańców oraz płoszenie i odłowienie niedźwiedzia ze względu na zagrożenie dla mieszkańców.
Pierwszy wniosek zaowocował decyzją z wydaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na odstrzał jednego dziko występującego osobnika wilka (Canis lupus). Odstrzał zrealizowano 17 marca 2024 r. w miejscowości Łukowe w odpowiedzi na bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców i zwierząt domowych - przekazał nam rzecznik.
Niedźwiedź zostanie złapany i przewieziony w mniej zaludnione tereny
Wydana 10 stycznia 2024 roku przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie decyzja pozwala na schwytanie grasującego po gminie niedźwiedzia i przemieszczenie go w mniej zaludnione tereny.
Na chwilę obecną została wystawiona klatka celem schwytania, założenia obroży telemetrycznej oraz przetransportowania w kierunku południowym gminy na tereny lesiste mniej zaludnione – informuje naszą redakcję Jerzy Zuba.
Rzecznik UG Zagórzu: Oczekiwania społeczne są dużo większe
Jerzy Zuba w odpowiedzi na nasze pytania dodał, że oczekiwania społeczne w tej mierze są dużo większe. - Wspomniane tu działania mają charakter doraźny. Kluczem do systemowego rozwiązania problemu byłoby przeprowadzenie inwentaryzacji genetycznej osobników, aby na jej podstawie prowadzić właściwe gospodarowanie całą populacją – mówi.
Warto zauważyć, iż dzika zwierzyna objęta ochroną gatunkową stanowi własność Skarbu Państwa i to Skarb Państwa odpowiada za wszelkie wyrządzone przez nią szkody – dodaje.
Polecany artykuł: