Nie będzie odstrzału niedźwiedzi w Cisnej? Możliwa przeprowadzka w Tatry

2025-07-11 16:44

Niedźwiedzie z gminy Cisna mogłyby zamieszkać w Tatrzańskim Parku Narodowym - wynika z piątkowego wpisu wiceministra klimatu Mikołaja Dorożały na Facebooku. Jednak by to było możliwe, wójt gminy powinien złożyć wniosek o wycofanie zgody na odstrzał tych zwierząt - dodał.

Niedźwiedzie

i

Autor: Pixabay/ Pexels.com

Nie będzie odstrzału niedźwiedzi w Cisnej?

Zgodę na odstrzał trzech niedźwiedzi wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Decyzja jest ważna do końca grudnia 2026 r. i obowiązuje w gminie Cisna w woj. podkarpackim. Zgoda argumentowana była narastającą liczbą incydentów powodowanych przez te osobniki i nieudane próby płoszenia, odstraszania i odławiania. Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała odnosząc się do decyzji GDOŚ w piątek na platformie Facebook napisał, że ssaki te mogą znaleźć nowy dom w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Aby to zrobić potrzebujemy pilnie wniosku wójta gminy Cisna o formalne wycofanie złożonych wcześniej przez gminę dokumentów zezwalających na odstrzał. Wtedy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska od razu zmieni decyzję i rozpocznie proces relokacji – poinformował Dorożała.

Zapewnił, że Tatrzański Park Narodowy oraz GDOŚ są w pogotowiu i czekają na sygnał od gminy. Dodał, że po relokacji niedźwiedzie będą objęte stałym monitoringiem.

Będą rozwiązania systemowe dla samorządów

Wiceminister przekazał też, że resort zaplanował rozwiązania systemowe, które mają wesprzeć samorządy. Wskazał na zabezpieczone przez GDOŚ pieniądze z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Dzięki nim m.in. powołana ma być grupa interwencyjna, której zadaniem będzie odstraszanie osobników zbliżających się do terenów zamieszkałych. To również zakup „niedźwiedzioodpornych” pojemników na odpady.

Starujemy pod koniec pierwszego kwartału 2026. Chcieliśmy to zrobić wcześniej. W tym celu podjęliśmy rozmowy z Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, który zgodnie z informacją GDOŚ nie zgodził się być dystrybutorem środków ze wspomnianego programu. Musieliśmy zupełnie zmienić koncepcję i robimy to sami, rękoma GDOŚ – podkreślił Dorożała.

Zwrócił też uwagę na projekt noweli Polski 2050 o dostępie o broni. Zakłada on możliwość odstraszania tzw. bronią gładko-lufową z użyciem gumowych kul. Dodał też, że działania interwencyjne wspierać ma regionalna dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Ma ona stworzyć dedykowaną grupę interwencyjną i przeszkolić pracowników.

Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną, jednocześnie należy do gatunków zwierząt najbardziej niebezpiecznych dla człowieka. Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku – jeden przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.

Tu spędzano luksusowe wakacje w PRL-u. Namiastka raju naszych rodziców