Ciekawostki

Nazwa tej wsi na Podkarpaciu ma węgierską etymologię. To fakt, Węgrzy rzeczywiście się tam osiedlali

2025-01-03 15:22

Uherce Mineralne to wieś w Bieszczadach, która łączy w sobie bogatą historię oraz wspaniałe krajobrazy. Położona jest na styku Bieszczad i Pogórza Przemyskiego, co oferuje mieszkańcom oraz turystom nie tylko piękne widoki, ale także rozwiniętą infrastrukturę i liczne atrakcje. To miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc unikalny klimat.

Uherce Mineralne - wieś na Podkarpaciu, która może kojarzyć się z Węgrami 

Uherce Mineralne, znane także jako Nowa Wieś w latach 1977–1981, to jedna z najstarszych miejscowości w Bieszczadach, pełna urokliwych krajobrazów i historycznych odniesień. Położona jest w województwie podkarpackim, w powiecie leskim,  w gminie Olszanica. Wieś znajduje się w Kotlinie Uherczańskiej, u podnóża pasma Żukowa. To malownicze miejsce rozciąga się na wysokości 360 m n.p.m., na styku Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Kotlina Uherczańska, na której znajduje się wieś, charakteryzuje się płaskim dnem, wznoszącym się o 5 m ponad poziom Sanu, które łagodnie przechodzi w okoliczne stoki. Cały teren jest odwadniany przez rzekę Olszankę i cztery mniejsze potoki, co tworzy malowniczy krajobraz urozmaicony wodnymi elementami.

Wieś sąsiaduje z sześcioma innymi miejscowościami: od północy z Rudenką, od zachodu z Glinnem, na południu z Myczkowcami i Zwierzyniem, a od wschodu z Orelcem oraz Olszanicą. Teren administracyjny Uherzec Mineralnych obejmuje zwartą zabudowę oraz aż siedem przysiółków: Podkamionkę, Wygnankę, Łazy, Żołobiny, Podmagurę, Sosnianiec i Kostryń.

Uherce Mineralne – miejsce z tradycją i nowoczesnością

Strategiczne położenie wsi przy drodze krajowej nr 84, będącej częścią słynnej wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej, zapewnia doskonałe połączenia z najważniejszymi miastami regionu – Ustrzykami Dolnymi, Leskiem, Sanokiem, a także z większymi ośrodkami, takimi jak Krosno, Rzeszów, Kraków czy Warszawa. Dodatkowo w miejscowości krzyżuje się droga wojewódzka nr 895 prowadząca w kierunku Soliny, a przez wieś przebiega linia kolejowa łącząca Zagórz, Ustrzyki Dolne, Krościenko i Chyrów. 

Wieś to nie tylko dogodna lokalizacja, ale również rozbudowana infrastruktura. Znajdziemy tu przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum, sklepy, pocztę, stację paliw, warsztaty samochodowe, serwisy ogumienia, stację diagnostyczną pojazdów, a także liczne miejsca rekreacyjne, takie jak Gminny Ośrodek Kultury czy minigaleria KGW „Pod Jesionami”. Uherce Mineralne to również miejsce prężnie działających instytucji i organizacji – od ochotniczej straży pożarnej, przez koło wędkarskie „Pstrąg”, po Ludowy Klub Sportowy „Szarotka”, który wychował  piłkarza Rafała Niżnika. Wśród innych atrakcji znajdziemy tartak, przystanek kolejowy „Uherce Tunel”, pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne, pizzerię czy bar. Miejscowość ma także swoją parafię rzymskokatolicką pw. Świętego Stanisława Biskupa oraz dom rekolekcyjny. W Uhercach znajdziemy także słynne w Bieszczadach drezyny rowerowe, które co roku przyciągają w to miejsce mnóstwo turystów. 

Uherce Mineralne mają bogatą historię, której echa kryją się nawet w samej nazwie. Jak wskazuje prof. Przemysław Dąbkowski, nazwy Uherce, Uhryń czy Uhrynowce (obecnie Zboiska) mają węgierskie korzenie i są powiązane z historycznym regionem Węgier oraz przepływającą przez niego rzeką Ung. Ślady osadnictwa węgierskiego w ziemi sanockiej, szczególnie w XIV wieku, wskazują na obecność ludności węgierskiej, która z czasem uległa polonizacji, pozostawiając jednak trwały ślad w nazewnictwie.

ZOBACZ: UHERCE MINERALNE - WIEŚ NA PODKARPACIU, KTÓRA MA WĘGIERSKĄ ETYMOLIGIĘ

Jesienne Bieszczady
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: