Zima zapanowała w Bieszczadach

i

Autor: Fot. P. Gwoźdź, M. Kopczak/Bieszczadzki Park Narodowy FB: https://www.facebook.com/Bieszczadzki.P.N

Bieszczady

Nawet 60 cm śniegu. Turyści w Bieszczadach muszą uważać. Bieszczadzki Park Narodowy ostrzega

2024-12-08 9:14

Śnieg i śliska nawierzchnia czekają na turystów w Bieszczadach. Bieszczadzki Park Narodowy ostrzega odwiedzających podkarpackie góry przed panującymi warunkami. Na co trzeba szczególnie uważać i zwrócić uwagę? Przydać się może ta aplikacja.

Aktualne warunki w Bieszczadach

Jakie warunki panują obecnie w Bieszczadach? Informuje o nich Bieszczadzki Park Narodowy. Jak się okazuje, aktualnie szlaki są drożne, pomimo tego, że na terenie parku leży już spora warstwa śniegu. Ten może znacznie utrudniać poruszanie się w wyższych partiach podkarpackich gór.

"Szlaki na terenie Parku są drożne. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. W zależności od wysokości i ekspozycji utrzymuje się do 30 cm, a w miejscach gdzie nawiewa śniegu - do 60 cm"

- czytamy w najnowszym komunikacie wydanym ostatnio przez Bieszczadzki Park Narodowy.

Warto pamiętać, że problemem na szlakach nie jest jedynie śnieg. Jeszcze bardziej zdradliwy jest lód zalegający w wyższych partiach połonin. Sprawia on, że miejscami jest bardzo ślisko, a takie warunki sprawiają, że wyjątkowo łato jest o kontuzje na szlaku.

"W wyższych partiach połonin szlaki pokryte są twardym, zlodzonym śniegiem. Miejscami jest bardzo ślisko. Zalecamy zachowanie ostrożności oraz zaopatrzenie się w raczki i kije trekkingowe"

- kontynuują specjaliści a parku.

Bieszczadzki Park Narodowy w swoim komunikacie każe turystom zwrócić szczególną uwagę na ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny”. Należy tu uważać ze względu na wysoki poziom wody w potoku Roztoki. 

"Ze względu na wysoki poziom wody na potoku Roztoki, turystów wybierających się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny” prosimy o przechodzenie przez kładkę przy obiekcie baza „Nad Roztokami” w Tarnawie Niżnej

- czytamy.

Warunki panujące na szlakach to tylko jedno z bieszczadzkich utrudnień na szlakach. Problemem dla turystów może okazać się także szybko zapadający w zimie zmierzch. 

"Należy pamiętać, że dni są coraz krótsze - wycieczkę trzeba zaplanować w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Latarka/czołówka w plecaku może okazać się niezbędna".

Bieszczadzki Park Narodowy w komunikacie wspomina także o aplikacji "Ratunek". Może się ona przydać w sytuacji, gdy turyści ulegną kontuzji na szlaku.

"Zachęcamy wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy".

W komunikacie zwrócono także uwagę na pogodę.

Każdorazowo przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody oraz mapę miejsc zagrożonych na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR .

Quiz, w którym na pewno polegną młode osoby. Nie zgadną, co oznaczały te wyrazy
Pytanie 1 z 10
Badylarz to...

Ceny na Świątecznym Miasteczku 2024 w Rzeszowie

Zobacz naszą galerię!

SG piosenki_Betty.jpg
Autor:
Jesienne Bieszczady