Nawałnice przetoczyły się przez Podkarpacie. Szkwał na Jeziorze Solińskim wywracał jachty

i

Autor: Bieszczadzki WOPR

Pogoda

Nawałnice przetoczyły się przez Podkarpacie. Szkwał na Jeziorze Solińskim wywracał łodzie

2024-06-24 9:20

Blisko 500 razy wyjeżdżali w weekend podkarpaccy strażacy do usuwania skutków nawałnic, które przetoczyły się przez Podkarpacie. Silny wiatr i opady gradu uszkodziły ponad 70 dachów na domach o budynkach gospodarskich. Niebezpieczna pogoda spowodowała szkwał na Jeziorze Solińskim, gdzie przerwano regaty, a do akcji musiały wkroczyć służby, które ratowały zaskoczonych pogodą żeglarzy.

Nawałnice przetoczyły się przez Podkarpacie

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew, konarów i gałęzi, leżących na liniach energetycznych, drogach i chodnikach.

Pomagaliśmy zabezpieczyć ponad 70 dachów na budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Dachy zostały uszkodzone przez silne podmuchy dachu i opady gradu – mówił bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie rzeszowskim, jarosławskim i przemyskim. W działania zaangażowanych było blisko 1700 strażaków PSP i OSP.

ZOBACZ: Bieszczadzkie szlaki, które pokonasz z dziecięcym wózkiem

Szkwał na Jeziorze Solińskim wywracał jachty

W niedzielę doszło do groźnej sytuacji na Jeziorze Solińskim. Bieszczadzki WOPR musiał wkroczyć do akcji, gdy trzeba było pomóc kilkunastu żeglarzom, których zaskoczyła pogoda.

Silny wiatr, osiągający 6 stopni w skali Beauforta wywrócił 9 jachtów w tym 4 kabinowe. Do akcji zadysponowaliśmy cztery łodzie ratunkowe (Egida, KS21, KS23 i ambulans wodny). Wspomagali nas strażacy i jeden z armatorów – informują ratownicy.

Jak dodają, „kilkanaście osób podjęliśmy z wody. Jedna z nich wymagała opieki lekarskiej. Karetką wodną została przetransportowana do Bazy Centralnej BWOPR – a stąd ambulansem do szpitala”.

Małe wilki wyszły z nory