Nareszcie ciepło na Podkarpaciu, ale uwaga na burze! Mogą wystąpić trąby powietrzne

i

Autor: Pixabay

Nareszcie ciepło na Podkarpaciu, ale uwaga na burze! Mogą wystąpić trąby powietrzne

2020-06-07 9:56

Mieszkańcy Podkarpacia wreszcie mogli wyjąć spodenki i zwiewne sukienki z dna szafy. Jest ciepło, ale spacery mogą przerwać niebezpieczne burze. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Ocieplenie na Podkarpaciu

Nawet 28 stopni Celsjusza - tyle w niedzielę 7 czerwca wskażą termometry na Podkarpaciu. Temperatura odczuwalna może być wyższa, a to oznacza, że choć to jeszcze nie kalendarzowe lato, mieszkańcy Podkarpacia mogą poczuć się jak na wakacjach.

Równie ciepłe będą kolejne nadchodzące dni. Najchłodniejszy będzie wtorek z 19 kreskami powyżej zera. W pozostałe dni temperatura utrzyma się w granicach 22-26 stopni. Przeszkodą w relaksujących spacerach na świeżym powietrzu mogą być jednak burze.

Burze na Podkarpaciu

"Po południu prognozuje się możliwość wystąpienia lokalnych burz z opadami deszczu od 15 mm do 20 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Możliwe opady gradu" - pisze IMGW w kontekście 7 czerwca.

Grzegorz Zawiślak, autor fanpage'a Polish Storm Chaser tłumaczy, że nad Polskę napływa aktywna elektrycznie, ciepła i wilgotna masa powietrza znad Morza Czarnego. Dlatego burz można spodziewać się także w kolejnych dniach:

"Przed nami okres synoptyczny z najbardziej niestabilną masą powietrza od początku tegorocznego sezonu burzowego! Wszystko za sprawą uaktywnienia się cyrkulacji południowo - wschodniej atmosfery z dynamicznym transportem dużych ilości wilgoci w strumieniu postępującym znad rejonu Półwyspu Bałkańskiego, w tym zwłaszcza Morza Czarnego. Adwekcje mas powietrza z tej części Europy zawsze wiążą się z korzystnym środowiskiem do rozwoju aktywnych elektrycznie oraz mocno uwodnionych zjawisk burzowych praktycznie przez całą dobę - nie inaczej będzie również począwszy od niedzieli".

QUIZ. Ateny są... też w Polsce. A czy te miasta również?

Pytanie 1 z 10
Saloniki:

Możliwe trąby powietrzne

Polscy Łowcy Burz dodają, że możliwe jest pojawienie się trąb powietrznych:

"W takich warunkach będą rozwijać się silne komórki konwekcyjne, które mogą organizować się w superkomórki. W superkomórkach mogą występować gwałtowne opady deszczu, opady gradu o średnicy do 4-5 cm oraz bardzo silne porywy wiatru (miejscami przekraczające prędkość 100 km/h). Nie wyklucza się rozwoju trąby powietrznej".

Posłuchaj, co to jest femidom. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Fryzury na maturę 2020! TOP 3