Największy pająk w Europie dotarł do Polski
Zmiany klimatyczne i ocieplenie sprawiają, że nieznane dotąd gatunki pająków pojawiają się na terenie Polski. Tak jest w przypadku tarantuli ukraińskiej, która zadomowiła się na terytorium naszego kraju. To jeden z największych pająków występujących w Europie Środkowej. Jej widok może przerażać, a bliskie spotkanie w skrajnych sytuacjach może zakończyć się poważnymi skutkami.
Tarantula ukraińska w Polsce
Lycosa singoriensis to duży pająk, jego odwłok osiąga od 28 do nawet 40 mm. Dla osób, które boją się pająków, widok tarantuli może mrozić krew w żyłach. Ten gatunek charakteryzuje się dużymi i masywnymi szczękoczułkami i ruchomymi kolcami jadowymi.
Tarantula ukraińska większość czasu spędza w swojej norze. Tworzy je na polach, łąkach i skrajach lasów. Widoczne w ziemi dziury, pokryte pajęczyną to najpewniej ich schronienie więc warto trzymać się od nich z daleka. Te pająki w ciągu dnia znajdują się na samym spodzie wydrążonego przez siebie tunelu. Dopiero nocą wychodzą na powierzchnię i przy wejściu do swojej nory, czyhają na ofiarę.
Tarantula ukraińska. Czy jest groźna dla człowieka?
Ukąszenie przez tarantulę może być bolesne, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowego człowieka. Problem pojawia się, jeżeli ukąszona osoba uczulona jest na jad. Wówczas mogą wystąpić reakcje alergiczne, które niezwłocznie trzeba skonsultować z lekarzem.
W przypadku zdrowej osoby (ze względu na to, że Lycosa singoriensis ma duże kolce jadowe) ugryzienie zakończy się widocznym obrzękiem i zaczerwienieniem, które mogą utrzymywać się przez kilka dni i oczywiście bólem.
Ranę należy przemyć wodą z mydłem, a także zastosować środek antyseptyczny. Miejsce ukąszenie trzeba obserwować, ponieważ mogą pojawić się objawy alergiczne. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem. W szybszym uporaniu się z obrzękiem pomogą zimne okłady.