Region

Najpiękniejsza wieś Podkarpacia. To ta miejscowość nosi ten tytuł

2024-07-11 15:14

Piękna Wieś Podkarpacka to coroczny konkurs, który ma za zadanie wyłonić najpiękniejszą wieś w województwie podkarpackim. Każdego roku o ten tytuł stara się dziesięć miejscowości, z których tylko jedna może przez okrągły rok cieszyć się mianem najpiękniejszej wsi. Aktualnie to miano nosi najstarsza wieś w gminie Ulanów.

Najpiękniejsza wieś na Podkarpaciu

O tytuł najpiękniejszej wsi Podkarpacia walczyło dziesięć miejscowości: Bieliny z gminy Ulanów,Gniewczyna Tryniecka z gminy Tryńcza, Godowa z gminy Strzyżów, Łąka z gminy Trzebownisko, Sołonka z gminy Lubenia, Sośnica z gminy Radymno, Stany z gminy Bojanów, Tarnawa Górna z gminy Zagórz, Ustrobna z gminy Wojaszówka, Żyraków z gminy Żyraków. Jednak tylko jednej z nich można było nadać miano najpiękniejszej. Ten tytuł, przyznany w grudniu 2023 nadal należy do wsi Bieliny, która wygrała w konkursie. To dawna wieś szlachecka, a jednocześnie największa miejscowość gminy Ulany, której historia sięga IX wieku.

Najpiękniejsza wieś na Podkarpaciu - Bieliny

Bieliny nosi tytuł najpiękniejszej wsi Podkarpacia od grudnia 2023 roku. To miejscowość, w której żyje się powoli. Odwiedzając wieś można zobaczyć barokowe Sanktuarium pw. Św. Wojciecha, klasztor Sióstr Dominikanek, czy zespół dworsko-parkowy. Ważnym miejscem w Bielinach jest Wysoki Ląd. To tam rozpoczęła się historia wsi. Wysoki ląd to miejsce pierwszej osady i pierwszego drewnianego kościoła. Mieszkańcy chętnie tam odpoczywają i patrzą na rozpościerające się widoki. 

ZOBACZ: Najpiękniejszą wieś Podkarpacia 

Ile zarabiają gwiazdy disco polo? Tyle biorą za jeden występ
Listen on Spreaker.