Najmniejszy rezerwat w Polsce jest na Podkarpaciu
Czy wiedzieliście, że najmniejszy rezerwat przyrody w Polsce mieści się na Podkarpaciu? Kołacznia, bo tak nazywa się to wyjątkowe miejsce, znajduje się na terenie gminy Nowa Sarzyna, w powiecie leżajskim. Swój obszar dzieli z terytorium Nadleśnictwa Leżajsk, ale grunty rezerwatu Kołacznia należą do gminy Nowa Sarzyna. Swoją wyjątkowość zawdzięcza między innymi niewielkiej powierzchni jaką zajmuje, bo to zaledwie 10 arów. Ale to nie jedyny powód! Najmniejszy rezerwat jest jedynym w Polsce miejsce naturalnego występowania wyjątkowej rośliny. Mowa o różaneczniku żółtym.
Kołacznia na Podkarpaciu – miejsce różanecznika żółtawego w Polsce
Obszar rezerwatu Kołacznia na Podkarpaciu pokrywa krzew różanecznika żółtego, inaczej nazywanego azalią pontyjską. Stanowisko tejże rośliny zostało odkryte ponad 100 lat temu, bo w 1909 roku przez profesora Mariana Raciborskiego. Kołacznia jest najdalej wysuniętym na zachód miejscem występowania różanecznika żółtego w całej Europie. Kolejne najbliższe miejsce, w którym można natknąć się na tę roślinę znajduje się już na terytorium Ukrainy.
Różanecznik żółty – co to za roślina?
Różanecznik żółty to wyjątkowa, ale niebezpieczna roślina. W Polsce jest pod ścisłą ochroną. Krzew jest rozpowszechniony jako roślina ozdobna i często zaleca się jej sadzenie na skarpach, ponieważ chroni ziemię przed erozją.
Choć pięknie wyglądająca, jest to groźna roślina. Liście i młode gałązki zawierają trujące glikozydy w tym najbardziej trującą andromedotoksynę. Człowiek, który zna właściwości różanecznika żółtego nie zatruje się rośliną, jednak sporym zagrożeniem jest miód.
Trujący miód nazywany miodem pontyjskim to mieszanka nektarów, w tym nektaru z różanecznika żółtego. Spożycie go powoduje problemy z utrzymaniem przytomności, tak jak w przypadku upojenia alkoholowego. Zaś przedawkowanie miodu pontyjskiego może doprowadzić do zgonu.
Polecany artykuł: