Nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Czy będziemy musieli wymienić telewizory?

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Informacje

Nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Czy będziemy musieli wymienić telewizory?

2024-05-18 14:26

Z pewnością wiele osób wymieniło już telewizory na te obsługujące sygnał DVB-T2. Może się jednak okazać, że niebawem potrzebny będzie kolejny zakup. Stanie się to konieczne, gdy wprowadzony zostanie standard MPEG-5 – LCEVC, pozwalający na odbieranie większej liczby kanałów i oglądanie jeszcze lepszego obrazu.

Kolejne zmiany w telewizji naziemnej. Kiedy będziemy musieli wymienić telewizor?

Telewizja naziemna ciągle ewoluuje i wygląda na to, że końca zmian nie widać. Jakiś czas temu w Polsce sporo mówiło się o konieczności wymiany telewizorów w związku z wprowadzeniem nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Kanałów miało być więcej, a obraz znacznie lepszy. Tak się rzeczywiście stało. Niektórzy mogli pomyśleć, że to koniec zmian, ale okazuje się, że nie. Telewizja wciąż może stawać się lepsza, a nowości technologiczne jeszcze nie raz nas zaskoczą. Być może nawet już niedługo.

Wymieniliście niedawno swój telewizor? Niedługo może okazać się, że potrzebna będzie kolejna wymiana. Stanie się tak, w przypadku wprowadzenia standardu MPEG5 z kodekiem LCEVC. Celem tych zmian jest to, żeby coraz więcej ludzi mogło oglądać telewizję w jakości 4K. Jednocześnie kanały mają mniej zużywać zajmowane pasmo. Jak dotychczas, kanały w najwyższej jakości, w porównaniu do tych nadawanych w jakości HD, zajmowały sporo miejsca w paśmie. Zmiany mają sprawić, że będziemy mieli dostęp do większej liczby kanałów.

Portal Advanced-television.com poinformował, że Thierry Fautier, do niedawna jeden z menadżerów Harmonic, dostawcy rozwiązań streamingowych, opowiedział się za innym sposobem migracji kanałów telewizyjnych do jakości Ultra HD – podaje portal wirtualnemedia.pl.

Czy każdy będzie musiał wymienić telewizor?

Zmiany mają ułatwić i uprzyjemnić oglądanie telewizji, ale niestety mogą wiązać się także z pewnymi kosztami. Ale czy w każdym przypadku będzie konieczny zakup nowego telewizora? Może okazać się, że dekoder, który nie tak dawno kupowaliśmy, będzie w stanie obsłużyć nowy sygnał nadawania. Podczas wprowadzania sygnału DVB-T2, część z nas kupowało takie urządzenia, a niektórzy nowe, przystosowane do zmian telewizory. Niektóre z nich mogą pozwolić nam na oglądanie naziemnej telewizji po potencjalnych zmianach.

W tym kontekście ważne jest sprawdzenie specyfikacji naszych telewizorów i dekoderów. W przypadku nieco starszych urządzeń, wymiana odbiorników może nas niestety nie ominąć. Na razie nie ma się jednak sensu za bardzo martwić, gdyż konkretna data wprowadzenia planowanych zmian nie jest jeszcze znana.

ZOBACZ: TO NAJWYŻSZY BUDYNEK MIESZKALNY W POLSCE

Natalia Zastępa na konferencji Polsat Hit Festiwal 2024
Listen on Spreaker.