Inwazja kleszczy na jesień 2024
Tegoroczna jesień będzie wyjątkowa - przynajmniej tak twierdzą leśnicy z Lasów Państwowych. Niestety, będzie też powiązana z dużą liczbą kleszczy! Przed inwazją pajęczaków przestrzegają w facebookowym poście leśnicy.
"Docierają do nas sygnały z różnych części kraju, a także mamy swoje leśne obserwacje, że ta jesień będzie bogata w żołędzie.
Cieszą się leśnicy, cieszą wiewiórki, sójki i inne leśne stworzenia.
Cieszą się gryzonie leśne, a także (niestety) kleszcze, gdyż są badania naukowe pokazujące zależności między obfitością pożywienia, liczebnością gryzoni, a później liczebnością kleszczy.
Dęby nie owocują obficie co roku. Jest to strategia mająca na celu zapewnienie przetrwanie większej liczbie żołędzi i w efekcie wyrośnięciu nowych drzew, gdyż nie ma szansy, aby zjeść wszystkie nasiona"
- czytamy w poście na Facebooku Lasów Państwowych.
Obfitość pożywienia oznacza wzrost liczby gryzoni, a to przekłada się na wzrost populacji kleszczy. Niestety, dla ludzi oznacza to wzrost ryzyka zakażeniem się jedną z chorób odkleszczowych. Szczególnie narażone na kontakt z pajęczakami są osoby, które często chodzą do lasów liściastych i mieszanych, np. grzybiarze.
Gdzie najczęściej bytują kleszcze?
„Zdecydowanie lepsze warunki przetrwania zapewniają kleszczom lasy liściaste i mieszane z bogatym podszytem, gdzie jest duży opad ściółki, a liście drzew zacieniają dno lasu zmniejszając parowanie i w efekcie wzrasta wilgotność powietrza. Dlatego wypoczynek wakacyjny w lasach liściastych i mieszanych znacząco zwiększa ryzyko kontaktu z kleszczem w porównaniu z drzewostanami iglastymi”
– tłumaczy prof. Jerzy Michalik z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jak zaznacza, kleszczy jest także więcej na powierzchniach leśnych, gdzie jest dużo rozkładającego się drewna (kłody, pnie, gałęzie).
„W próchniejącym drewnie i pod korą gromadzi się więcej wilgoci, która pozwala kleszczom przetrwać upalne bezdeszczowe dni. Dlatego poza zbieraniem jagód i grzybów, do najbardziej ryzykownych zachowań nasilających kontakt z kleszczami należą: siadanie na kłodach i pniakach oraz zbieranie gałęzi na ognisko”
– wyjaśnia biolog.
Kleszcza można też spotkać podczas odpoczynku na zacienionych parkingach leśnych oraz na polanach śródleśnych.
Posadź te rośliny w ogrodzie. Kleszcze i insekty uciekną natychmiast [LISTA]
Zobacz więcej w naszej galerii!