Rudenka. Na tę wieś na Podkarpaciu najeżdżały czambuły tatarskie

i

Autor: Wikipedia/Henryk Bielamowicz - Praca własna/CC BY-SA 4.0

Ciekawostki

Na tę wieś na Podkarpaciu najeżdżały czambuły tatarskie. Podczas ostatniego najazdu we wsi ocalały tylko 4 domy

2025-04-17 15:08

Rudenka to niewielka, ale pełna historii wieś w Bieszczadach. Przez wieki przechodziła z rąk do rąk, przetrwała najazdy tatarskie, zmiany granic i dramatyczne wysiedlenia po wojnie. Dziś zachwyca spokojem, pięknym położeniem i zabytkową cerkwią, która skrywa ślady dawnych czasów. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, które zasługuje na uwagę.

Rudenka. Na tę wieś na Podkarpaciu najeżdżały czambuły tatarskie

Rudenka to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica. Kiedyś – w latach 1975–1998 – należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego. Pierwszy raz nazwa wsi pojawia się w dokumentach z 1526 roku. Wtedy istniała już jako osada założona na tzw. prawie wołoskim i wchodziła w skład dóbr Kmitów w Sobieniu.

Kolej Literatury. Odkrywaj Podkarpacie z książką w ręku

W 1580 roku Rudenka trafia w ręce rodu Stadnickich, razem z całym majątkiem sobieńskim. Była wtedy prywatną wsią. W XVII wieku przeszła na własność Grochowskich. W 1672 roku doszło do tragicznego wydarzenia – podczas jednego z ostatnich najazdów tatarskich na Bieszczady, wieś została niemal doszczętnie zniszczona przez czambuły Nuradyn-Soltana. Z całej miejscowości ocalały jedynie cztery domy. Tatarzy spalili resztę i uprowadzili mieszkańców w głąb wschodu. W tamtym czasie wieś należała już do Bukowskich.

W XIX wieku właścicielami Rudenki byli Balowie. W połowie tego stulecia posiadłość należała do Józefa Jordana. W 1921 roku wieś liczyła 81 domów i 530 mieszkańców. Wśród nich było 408 grekokatolików, 100 katolików rzymskich i 22 Żydów.

Bogata historia Rudenki na Podkarpaciu 

Podczas II wojny światowej, 14 września 1944 roku, z rejonu Manasterca i Gór Słonnych wkroczyła do walki 237. dywizja 11. korpusu piechoty 4. Frontu Ukraińskiego. Pokonała niemiecki opór w okolicach Bezmiechowej i zdobyła m.in. Jankowce, Rudenkę i Olszanicę. W ten sposób udało się znacząco poszerzyć przełamanie frontu – co miało kluczowe znaczenie dla dalszych działań wojsk radzieckich w regionie.

W 1945 roku, podczas spisu ludności 10 stycznia, sołtys Michał Prystasz odnotował, że we wsi mieszkało 248 dorosłych i 202 dzieci. W tym samym roku, w czasie jednej z zabaw wiejskich, oddział UPA pojmał komendanta UB z Leska, który w trakcie przesłuchania zdradził całą siatkę informatorów. Podobno na jego dokumentach ciężko ranny dowódca UPA „Burłaka” dwukrotnie leczył się później w polskich szpitalach.

Podczas kolejnego spisu, 13 czerwca 1945 roku, wykazano 190 dorosłych (w tym 19 Polaków i 171 Ukraińców) oraz 283 dzieci (12 polskich i 271 ukraińskich). W spisach stosowano kryterium wyznaniowe. Do końca tego roku, na mocy umowy repatriacyjnej, do ZSRR wysiedlono 42 osoby narodowości ukraińskiej. W Rudence pozostało wtedy jeszcze 30 rodzin mieszanych – razem 113 osób. W maju 1947 roku, w ramach akcji „Wisła”, 432 osoby narodowości rusińskiej i ukraińskiej zostały przymusowo przesiedlone na tzw. Ziemie Odzyskane.

Na wzgórzu, za szkołą, po prawej stronie drogi, stoi zabytkowa, drewniana cerkiew filialna z 1843 roku. Nosi wezwanie Soboru Matki Bożej. Po 1947 roku budynek służył jako magazyn zbożowy. Około 1970 roku zachował się w niej jeszcze kompletny XIX-wieczny ikonostas oraz kilka starszych ikon z XVII i XVIII wieku. W 1971 roku cerkiew przekazano rzymskokatolickiej parafii w Uhercach Mineralnych. Niestety, w 1976 roku doszło do kradzieży większości wyposażenia, a trzy ostatnie ikony trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku. Ikonostas został przecięty na trzy części – jego środkową część przesunięto w głąb prezbiterium, tworząc małą zakrystię. W nawie głównej można jeszcze zobaczyć XIX-wieczną polichromię z przedstawieniem Świętej Trójcy.

ZOBACZ: Tę wieś na Podkarpaciu odwiedzali liczni kupcy. Ich celem było zdobycie krzemienia do zapalania ognia

Rzeszów Radio ESKA Google News
Drogowskazy
Narodowe traumy Polaków. Jak wpływa na nas nasza historia? DROGOWSKAZY
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected