Spis treści
Gdzie nie skorzystasz z mObywatel?
Aplikacja mObywatel zyskuje coraz większą popularność. Ministerstwo Cyfryzacji regularnie wprowadza zmiany, których oczekują użytkownicy. Aktualizacje mają wpłynąć na działanie aplikacji i większą jej użyteczność. Na początku funkcjonowania mObywatela można było go traktować z przymrużeniem oka, ale z biegiem czasu aplikacja stała się funkcjonalna i pozwalająca na załatwienie większości spraw. Możemy sprawdzić tam m.in. nasze punkty karne, eRecepty, dowód osobisty czy legitymacje. Ostatnio najgłośniej jest o cyfrowym dowodzie osobistym, który już niedługo zrówna się z tradycyjną wersją.
Według przygotowywanej ustawy mDowód osobisty będzie posiadał funkcję zbliżoną do tradycyjnej wersji, jednak nie skorzystamy z niego we wszystkich miejscach. Jak się okazuje, są sytuacje, kiedy nasz cyfrowy dokument tożsamości na niewiele się przyda. O co konkretnie chodzi? Cyfrowego dowodu osobistego nie użyjemy podczas:
- składania wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego,
- przekraczania granicy państwa,
- wizyty w banku (do 1 września 2023 roku).
Cyfrowy dowód osobisty będzie miał zatem pewne ograniczenia, ale w większości codziennych sytuacji będziemy mogli z niego korzystać. Mowa m.in. o wizycie na poczcie, u lekarza, podczas głosowania czy przy zawieraniu umowy. Ograniczenia dotyczące stosowania dokumentu w bankach potrwają jedynie do września.
Kiedy mDowód zrówna się z tradycyjnym dokumentem?
Od kiedy będziemy mogli skorzystać z cyfrowego dowodu osobistego na równi z tradycyjnym? Od piątku 14 lipca mDowód osobisty w aplikacji otrzyma sporo nowych funkcji, co będzie równoznaczne ze zrównaniem jego ważności z plastikową formą dokumentu. Urzędnicy już przygotowują się do tej daty. Odbywają się szkolenia, które mają ułatwić i usprawnić wejście w życie nowych regulacji.
Teraz będziemy mogli mieć dokument potwierdzający naszą tożsamość zawsze przy sobie, w swoim telefonie. Jestem pewien, że to rozwiązanie ucieszy zarówno obywateli, jak i urzędników – przekonuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
ZOBACZ: TE KIERUNKI WARTO STUDIOWAĆ NA POLITECHNICE I UNIWERSYTECIE W RZESZOWIE!