Spis treści
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców przygotowałem projekt uchwały dotyczący opracowania miejscowego planu zagospodarowania dla Pomnika Czynu Rewolucyjnego i 6-arowej działki, na której monument się znajduje - ogłosił w środę 19 kwietnia Konrad Fijołek.
Głównym celem planu jest ochrona dzieła wybitnego rzeźbiarza - prof. Mariana Koniecznego przed planami wyburzenia. Pomnik jest charakterystycznym elementem przestrzeni naszego miasta, przez wielu uznawanym za jego symbol – stwierdził prezydent Rzeszowa.
W sieci petycje i akcje mieszkańców
W sieci pojawiła się między innymi petycja skierowana do: Ojców Bernardynów, wojewody, dyrektora rzeszowskiego oddziału IPN, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jego zastępcy.
My, mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa oraz osoby związane z tym miastem poprzez pracę, naukę, rodzinę czy po prostu sympatię, a także osoby spoza Rzeszowa i regionu, które łączy troska o los polskiego dziedzictwa kulturowego, zwracamy się do Państwa z apelem o zwrócenie miastu Pomnika Czynu Rewolucyjnego, zwanego też Pomnikiem Walk Rewolucyjnych – brzmi początek petycji.
Mieszkańcy zwracają się w niej z apelem o „wsłuchanie się w głos mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa”, a także o podjęcie realnego, partnerskiego dialogu z nami - mieszkankami i mieszkańcami Rzeszowa”.
Przypominamy, że budowa Pomnika została sfinansowana ze składek mieszkańców Rzeszowa, co daje nam silny mandat do udziału w rozmowach na temat jego przyszłości – czytamy w petycji.
ZOBACZ: Nowa atrakcja w Bieszczadach. Powstanie miejsce na kampery!
Chcą odświeżyć Pomnik Czynu Rewolucyjnego
Swoje stanowisko w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego wydało stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa. Osoby skupione wokół stowarzyszenia uważają, że pomnik powinien zostać w swoim miejscu i nadal pełnić funkcję, którą sprawował do tej pory. Co więcej proponują odświeżenie symbolu Rzeszowa.
Nasze stanowisko w sprawie pomnika Czynu Rewolucyjnego jest niezmienne. Uważamy, że pomnik ten stracił swoje pierwotne znaczenie i symbolikę. Proponujemy zdemontowanie i renowacje metalowych rzeźb Nike, twarzy chłopa, żołnierza i robotnika. Korozja tych elementów zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców a ich wnętrze jest siedliskiem ptaków zanieczyszczających pomnik. Apelujemy o umycie monumentu i odświeżenie jego cokołu oraz pozostawienie go w dotychczasowym miejscu jako obiektu architektonicznego, symbolu stolicy Podkarpacia – czytamy w stanowisku Razem dla Rzeszowa.
Jego członkowie oferują również zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na ten cel.
W tym temacie odbyliśmy już rozmowy z wyspecjalizowaną firmą, która podjęłaby się tego zadania. Deklarujemy współpracę z środowiskami, które podzielają nasze stanowisko – dodają.