Ratusz uruchomił pomoc psychologiczną
Od środy od godziny 7 rano w żłobku nr 9 dyżuruje psycholog. Jest dostępny dla rodziców, dla dzieci, jak i dla personelu. - Dla wszystkich, którzy potrzebują rozmowy z psychologiem. Ponadto uruchomiliśmy dodatkowe dyżury psychologów w naszych ośrodkach – mówi nam rzecznik prezydenta Rzeszowa, Marzena Kłeczek-Krawiec. Pomocy można szukać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, a także w Poradni Zdrowia Psychicznego przy ulicy Hetmańskiej, jak i Ośrodku Poradnictwa Specjalistyczne i Interwencji Kryzysowej. Można skorzystać z oferowanej pomocy po wcześniejszym umówieniu się na wizytę.
Zapewnia też, że opiekunowie miejskich żłobków regularnie są szkoleni z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W tym żłobku, o którym mówimy szkolenie odbyło się trzy tygodnie temu. Ten obowiązek szkoleń, co dwa lata wynika bezpośrednio z Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, więc jest to obowiązkowe i tak u nas to się odbywa – podkreśla.
ZOBACZ TEŻ: Śmierć 3-latka w żłobku. Pod budynkiem pojawiły się misie i znicz
Czy miasto planuje kupić specjalistyczny sprzęt ratujący życie?
W stalowowolskich placówkach dla dzieci, a także w Galerii Vivo dostępny jest sprzęt ratujący życie w sytuacji zadławienia się. Został zakupiony przez osoby zarządzające obiektami.
Specjalna przyssawka ląduje na twarzy, naszym ruchem ręki wytwarzamy podciśnienie, które wyciąga ciało obce na zewnątrz – tłumaczył nam działanie takiego sprzętu ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Marcin Warchoł.
Jest przekonany, że takie urządzenia powinny znajdować się na wyposażeniu żłobków, czy przedszkoli..
Obecnie na całym świecie jest potwierdzonych ponad 700 skutecznych użyć tego rodzaju sprzętu – podkreślił ratownik – przekazał nam ratownik.
Czy miasto planuje zakupić specjalistyczny sprzęt do miejskich placówek?
Na takie rozmowy jest jeszcze za wcześnie – skomentowała Marzena Kłeczek-Krawiec.
Polecany artykuł: