Truskawki

i

Autor: pexels.com

Wydarzenia

Miały być polskie, są zagraniczne. Tak oszukuje się na truskawkach i nie tylko

2024-05-28 13:02

Wyniki kontroli na rynkach hurtowych przeprowadzonej 16 maja nie są najlepsze. Kontrolerzy pod lupę wzięli przede wszystkim jakość i świeżość owoców, a w tym także truskawek. Jak się okazało, nie obyło się bez nieprawidłowości. Te głownie dotyczyły znakowania produktów zagranicznych jako krajowych.

Kontrole IJHARS produktów w hurtowniach

Co kupujemy idąc na lokalny bazarek, wierząc, że wybieramy produkty lokalne? Sprawdzić to postanowili kontrolerzy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. O efektach kontroli poinformowali w komunikacie na swojej stronie. Jak się okazuje, jej wyniki nie są najlepsze. 

Swoje kontrole IJHARS przeprowadził na rynkach hurtowych kilku większych miast Polski. Dobyły się one w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, a także w Rzeszowie. Były przeprowadzane we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Jaki był zakres kontroli?

Jakość handlowa, w tym znakowanie - 73 partii, o łącznej masie 41 159,1 kg pomidorów, ogórków, sałaty, młodej kapusty, truskawek oraz ziemniaków - czytamy w komunikacie na stronie IJHARS.

Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w przypadku 10 podmiotów. Te dotyczyły głównie znakowania produktów krajowych i zagranicznych, w tym truskawek.

"Wymagania jakościowe zakwestionowano w przypadku 1 partii pomidorów koktajlowych cherry (Hiszpania), z uwagi na objawy zepsucia - widoczne objawy pleśni.

Stwierdzone nieprawidłowości w zakresie znakowania, w tym:

  • całkowity brak oznakowania, np. truskawki z Grecji, kapusta z Macedonii, ziemniaki z Rumunii,
  • brak cech identyfikacyjnych pakującego/wysyłającego, np. pomidor gałązka z Holandii,
  • brak oznakowania w języku polskim, tj. truskawki z Grecji, ziemniaki z Grecji,
  • brak kodu identyfikującego partię, tj. ziemniaki z Hiszpanii" - czytamy w komunikacie.

W efekcie kontroli wyciągnięte zostaną konsekwencje prawne wobec podmiotów, u których wykryto nieprawidłowości. Prowadzone są postępowania administracyjne.

Ceny warzyw i owoców na targu w Rzeszowie. Po ile młode ziemniaki, czy polskie truskawki?

Zobacz naszą galerię poniżej!

Dni Truskawki w Korycinie. Bitwa Truskawkowa Korycin vs. Reszta Świata