Meja, Atom i Kalisi. To właśnie one pilnują porządku w jasielskim parku miejskim

i

Autor: Materiały prasowe/ UM Jasło

Meja, Atom i Kalisi pilnują porządku w jasielskim parku miejskim

2022-03-14 14:56

Meja, Atom i Kalisi - mowa o drapieżnych rarogach, stepowych i górskich, które pod wodzą doświadczonego sokolnika i ornitologa płoszą z miejskiego zieleńca uciążliwe gawrony. Drapieżne ptaki mają nie dopuścić do założenia przez swoich latających, dalekich kuzynów gniazd i wylęgu młodych.

Gawronami w jasielskim parku miejskim zająć mają się łącznie trzy rarogi  - dwa stepowe, Meja i Atom oraz jeden górski - Kalisi. Ich zadaniem będzie niedopuszczenie do tego, by ich latający, dalecy "kuzyni" zakładali w mieście gniazda, w których wylęgnie się później następne pokolenie uciążliwych ptaków. Sokolnik ze swoją „drapieżną drużyną” w jasielskim parku pracuje od świtu do zmierzchu - to właśnie w ciągu dnia do Jasła zlatują nocujące w Krośnie ptaki.

CZYTAJ TAKŻE: MIELEC. Narkotyki ukrywał w słoikach i plastikowych pojemnikach

Drapieżne ptaki w jasielskim od 2021 roku

- Jasło było jednym z pierwszych miast, które w 2012 roku zastosowało metodę sokolniczą do płoszenia gawronów w parku miejskim. Użycie ptaków drapieżnych jest najskuteczniejszym, dopuszczonym przepisami prawa, sposobem ograniczenia niedogodności spowodowanych obecnością gawronów na terenach rekreacyjnych. Jak co roku nad prawidłowością działań sokolniczych czuwa specjalista ornitolog - mówi Agata Koba z jasielskiego magistratu.

Rarogi wraz ze swoimi opiekunem pracę rozpoczęły końcem lutego i działać będą na terenie miasta do 3 maja. Magistrat zaś apeluje do mieszkańców, by poza okresem zimowym nie dokarmiać ptaków - zwłaszcza gołębi i zwłaszcza w parku oraz na rynku. Może to doprowadzić do niekontrolowanego i nadmiernego rozrostu populacji.

W Rzeszowie działa już Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego