Matura 2024: geografia. Arkusze CKE, odpowiedzi, przecieki, harmonogram. Wszystko o maturze z geografii 2024

i

Autor: Kasia Zaremba/SUPER EXPRESS

Wydarzenia

Matury 2024. Uczniowie będą mogli zakwestionować wyniki przez harmonogram egzaminów

2024-02-16 14:53

Matura to najważniejszy egzamin na poziomie licealnym. Jest ukoronowaniem kilku lat pracy uczniów. Jak się okazuje, w tym roku może on wiązać się z problemami dotyczącymi harmonogramu. W efekcie będzie można podważyć jego wyniki.

Problem matury 2024

Na czym polega problem z tegorocznymi maturami? Chodzi o termin ogłoszenia wyników z egzaminu i maturzystom świadectw. Wypada on 9 lipca. Problem pojawia się w sytuacji, w której uczeń wymarzone studia wybrał w Danii. Rekrutacja w skandynawskim kraju rozpocznie się ponownie wcześniejsze. Oznacza to konieczność wcześniejszej rejestracji dokumentów. Na sytuację w liście do Ministerstwa Edukacji Narodowej zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Jak ostrzega RPO, w zeszłym roku na problemy z rekrutacją na studia w Danii, zgłaszali sami uczniowie. Swoje spostrzeżenia przekazał minister edukacji Barbarze Nowackiej.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku termin ogłaszania wyników przypadał na 7 lipca. W Danii i Szwecji ponownie rekrutacja startowała przed nim. Temat także został poruszony przez RPO i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przesuniecie terminów nie wchodziło jednak w grę.

Nie inaczej jest i w tym roku. Uczniowie ponownie będą mieli problem z rekrutacją - mogą jedynie liczyć na dobrą wolę uczelnianych rekruterów.

Dodajmy, że w Danii możliwość składania dokumentów na studia kończy się z dniem 5 lipca.

Matura z matematyki zakończona. Jak poszło uczniom z Rzeszowa?

Matura z j. angielskiego. Pomorskie