Matura z języka polskiego 2024: jaka lektura? Te lektury były na maturze w ostatnich latach

i

Autor: Archiwum Eski Matura 2024. O tych zasadach muszą pamiętać wszyscy zdający. CKE przypomina

Matura 2024

Matura 2024. O tych zasadach muszą pamiętać wszyscy zdający. CKE przypomina

2024-05-06 11:53

We wtorek, 7 maja maturzyści rozpoczną najważniejszy dzień w ich przygodzie szkolnej. Rozpoczynają się matury. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina zasady, o których należy pamiętać.

Matura 2024. CKE przypomina o zmianach w egzaminach

Matura 2024 rozpocznie się już we wtorek, 7 maja. To bardzo ważny dzień dla wszystkich abiturientów, którzy nerwowo wyczekują dnia sprawdzenia swojej wiedzy. Pisemna część egzaminów potrwa od 7 do 24 maja. W dniach od 11 do 16 maja, a także od 20 do 25 maja maturzyści przystąpią do części ustnej. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina o ważnych zasadach. O czym muszą wiedzieć tegoroczni maturzyści?

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, łącznie przeprowadzonych zostanie około 556 885 egzaminów ustnych, a także około 1 405 725 egzaminów pisemnych. Tegoroczny egzamin zostanie przeprowadzony w dwóch formułach – 2023 i 2015. Większość maturzystów będzie zdawała maturę w nowej formule.

Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym po raz pierwszy absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej i osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych – zaznacza CKE.

Matura 2024. Co nowego czeka na zdających?

Kogo będzie dotyczył egzamin w formule 2015? Przystąpią do niego m.in. absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, a także po raz pierwszy absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum.

Jakie najważniejsze zmiany będą obowiązywać podczas matury 2024? Na egzaminie ustnym z języka polskiego nastąpi zmniejszenie liczby pytań jawnych z 227 do 110. Z kolei na egzaminie pisemnym z polskiego złagodzony zostanie sposób oceniania. O około 25 procent obniżone zostaną też wymagania egzaminacyjne. Istotną zmianą jest także brak wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzony z minimalnym wynikiem 30 procent.

Na pisemnym egzaminie z języka polskiego maturzyści będą musieli zmierzyć się z dwoma arkuszami. Pierwszy składać się będzie z dwóch części – język polski w użyciu, a także test historyczno-literacki. Na drugim arkuszu znajdzie się miejsce na napisanie wypracowania na wybrany temat.

Podczas matury ustnej z polskiego uczniowie wylosują zestaw zawierający dwa zadania. Pierwsze będzie dotyczyć zagadnień sprawdzających znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej. W drugim zadaniu znajdą się zagadnienia dotyczące literatury, dzieł sztuki lub języka. Maturzysta będzie musiał je omówić na podstawie załączonego materiału.

Na egzaminie z matematyki zabraknie zadań, za których zdający mogli uzyskać 5 lub 6 punktów. Pojawi się za to więcej tych, punktowanych za 1 lub 2.

ZOBACZ: MATURA 2024. CO ZABRAĆ NA SZCZĘŚCIE? 

 

Emilia Dankwa prawo jazdy zrobi jeszcze przed maturą!