Jabłoń, pszczoły

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Ciekawostki

Masz w ogrodzie te rośliny? Nie opędzisz się od szerszeni i os

2024-05-24 14:29

Wiosna i lato to okres wzmożonej aktywności różnego rodzaju insektów. O ile większość jest zupełnie niegroźna, o tyle nie można tego powiedzieć o szerszeniach i osach. Niestety, czasem nieświadomie sami przyciągamy je w pobliże naszych domów. Jak? Sadząc w ogrodach te rośliny!

Rośliny, które przyciągają szerszenie i osy

Przydomowe ogrody to idealne miejsce do tego, by na wiosnę i w lecie spędzać w nich czas np. grillując. Niestety, czasem bywa i tak, że zamieniają się one w siedliska os i szerszeni. Jest to o tyle problematyczne, że oba insekty mogą boleśnie ukąsić, a ich jad bywa niebezpieczny dla człowieka. Czasem nieświadomi możemy sami zwabić je w pobliże naszych domów. Wabikiem są niektóre gatunki roślin.

Mowa tu przede wszystkim o drzewach owocowych. W szczególności chodzi o jabłonie i śliwy. Zarówno osy, jak i szerszenie wyjątkowo upodobały sobie je do żerowania. Insekty swoimi żuwaczkami potrafią usuwać korę z gałązek i żywić się słodkim sokiem wypływającym z nich. Problemem są też owoce, które pojawiają się na drzewach pod koniec lata.

Drzewa owocowe nie są jedynymi wabikami os i szerszeni. Owady te przyciąga także bez. Traktują go w identyczny sposób, jak wymienione wcześniej gatunki. Niestety, ten często bywa sadzony w pobliżu balkonów i okien... A stąd już naprawdę blisko do nieproszonego spotkania z oboma gatunkami insektów.  

Posadź te rośliny w ogrodzie. Kleszcze i insekty uciekną natychmiast [LISTA]

Zobacz więcej w naszej galerii poniżej!

Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego