Spis treści
- Policjanci sprawdzają stan opon. Za te wykroczenia możesz nawet stracić dowód rejestracyjny
- O co powinniśmy szczególnie dbać w naszym samochodzie?
Policjanci sprawdzają stan opon. Za te wykroczenia możesz nawet stracić dowód rejestracyjny
Każdy kierowca posiadając samochód nie może zapominać o regularnej kontroli jego stanu technicznego. Warto szybko reagować na wszystkie usterki, gdyż mogą one w znaczący sposób wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów samochodu, jedynym, który styka się z drogą, są opony. Stan ogumienia powinniśmy kontrolować regularnie. W przypadku kontroli policji, funkcjonariusz zapewne zwróci uwagę na nasze opony i w razie wątpliwości co do ich jakości, może wystawić nam mandat, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymać dowód rejestracyjny.
Dlaczego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na stan naszego ogumienia? Zużyte lub niewłaściwe dla danego samochodu opony traktowane są jako wykroczenie, które grozi mandatem w wysokości do trzech tysięcy złotych. Na jakie aspekty zwraca uwagę policja?
O co powinniśmy szczególnie dbać w naszym samochodzie?
Zdecydowanie najważniejsze są rozmiar i wzór bieżnika. Samochód musi posiadać takie same opony na jednej osi. Założenie innej opony jest dopuszczalne tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy na przykład „złapiemy gumę”. Wówczas możemy dojechać do warsztatu na innym kole. W przypadku ewentualnej kontroli należy jednak pokazać mundurowym przebitą oponę w bagażniku.
Istotna jest także głębokość bieżnika i wskaźnik zużycia opony. Minimalna głębokość bieżnika określona przez polskie prawo to 1,6 mm, jednak w przypadku, gdy opona jest zużyta do wskaźnika TWI, to nawet gdy bieżnik ma jeszcze odpowiednią wartość, należy ją wymienić. Jazda na takiej oponie zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo.
Jednak nawet w przypadku gdy bieżnik będzie miał odpowiednią głębokość, ale stan gumy będzie pozostawiał wiele do życzenia, policja może zabrać nam dowód rejestracyjny. Niedopuszczalne są opony popękane oraz uszkodzone w inny sposób.
Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b. zagraża porządkowi ruchu,
c. narusza wymagania ochrony środowiska – czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym.
ZOBACZ: DOSTAWCZAK NIE ZMIEŚCIŁ SIĘ POD MOSTEM. W TYŁ AUTA WJECHAŁA OSOBÓWKA