Wciornastki – niewielkie owady, które żerują na roślinach
W Polsce występuje około 200 gatunków wciornastków, czyli niewielkim rozmiarów owadów. Zazwyczaj osiągają od 1 do 2 milimetrów, więc dostrzeżenie ich w swoim domu może być bardzo trudne. Ich obecność w domach i przydomowych ogródkach można poznać po przebarwieniach na roślinach. Jak sprawdzić, czy zagościły w naszym domu? Pod „podejrzaną” rośliną trzeba rozłożyć listek ręcznika papierowego i potrząsnąć kwiatkiem. Jeżeli pojawią się na niej owady o wydłużonym kształcie i żółtej lub ciemnej barwie istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że są to właśnie wciornastki.
Na tych roślinach żerują wciornastki
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na takie domowe rośliny jak palmy, bluszcze i fikusy, które często trzymamy w swoich domach. Ulubione rośliny balkonowe wciornastek o goździki, gerbery i chryzantemy. Warto sprawdzić, czy na liściach wymienionych roślin nie ma owadów, które mogą zaszkodzić nie tylko kwiatkom, ale i urządzeniom.
ZOBACZ: Pasożyt zmienia ciało ofiary w zombie. Leśnicy pokazali zdjęcia
Maleńkie robaki mogą zepsuć telefon, telewizor, laptop
Wciornastki, które dostaną się do naszych domów mogą w nim przeżyć cały rok. W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do przezimowania oczywiście skierują się ku roślinom doniczkowym, które mamy w swoich pomieszczeniach. Mogą jednak wybrać inną drogę i schować się w ciasnych miejscach, aby przez najbliższe zimne miesiące mieć zapewnione odpowiednie warunki. Takimi miejscami mogą być urządzenia gospodarstwa domowego, ale i laptopy czy telefony.
Ich niewielkie rozmiary pozwolą im dostać się do środka urządzeń. O ile pojedyncze owady nie spowodują wielkiej szkody, tak duże ilości mogą doprowadzić do uszkodzenia matrycy a nawet zwarcia.
Jak pozbyć się wciornastek?
Warto przejrzeć domowe rośliny i zwrócić uwagę, czy nie zagościły na ich liściach i łodygach wciornastki. Jeżeli tak, to roślinę należy przemyć wodą lub mokrą ścierką. Aby upewnić się, że owady nie zalęgły się w innych miejscach można rozłożyć pałeczki owadobójcze lub specjalne lepy, które zwabią owady.
Polecany artykuł: