Żmija zygzakowata

i

Autor: Benny Trapp - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org

Bieszczady

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród ostrzegają! Uważajcie na żmije

2023-04-23 8:44

Wybierając się w najbliższych tygodniach na szlak warto pamiętać, że możemy nie być tam sami. W trakcie wędrówki możemy natknąć się na żmiję zygzakowatą – jedyną jadowitą przedstawicielkę węży w Polsce. O tym, że o tego typu spotkanie wcale nie jest tak trudno, przypominają leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

Spis treści

  1. Leśnicy ostrzegają przed żmijami
  2. Leśnicy ostrzegają przed żmijami
  3. Co się dzieje, jak ukąsi żmija?

Leśnicy ostrzegają przed żmijami

Wiosna już w pełni. Piękna pogoda i budząca się do życia przyroda zachęcają do tego, by ruszyć na szlaki. Nie można przy tym tracić jednak czujności. Słońce przyciąga nie tylko miłośników wędrówek, ale i rodowitych mieszkańców lasów i łąk. Na ich liście nie brak także węży, w tym jedynego polskiego jadowitego ich przedstawiciela – żmii zygzakowatej. Spotkanie z nią może zakończyć się nieciekawie, nic więc dziwnego, że w sieci pojawiają się ostrzeżenia. Nie zabrakło także poruszenia tego tematu na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród.

Leśnicy ostrzegają przed żmijami

Na krótkim nagraniu zamieszczonym przez prowadzących profil Lasów Państwowych widać żmiję zygzakowatą w jej naturalnym, bieszczadzkim środowisku. Tym razem gad nie wygrzewał się w słońcu a wylegiwał w leśnym mokradle.

„A mówią, że żmija nie lubi wody🤔, ale zielone bajorko czemu nie. …” – brzmi podpis pod postem z nagraniem, na którym widać przedstawiciela jedynego jadowitego gatunku węży w Polsce.

Oczywiście pod filmikiem nie zabrakło komentarzy obserwujących.

„Miłe spotkanie.

Żmije zygzakowate mają swój urok.

OK. Fakt. Są jadowite.

Ale przecież jakie są ładne 🙂

Jeśli nie będziemy ich niepokoić to są spokojne. Z odpowiedniej odległości, i niezbyt długo by nie poczuły dyskomfortu 😉, warto je trochę chociaż poobserwować.”

„Cóż za... okazałość"... udało się doskonale zaobserwować i ukazać przemieszczającą się żmiję zygzakowatą na filmiku...przyznaję, że z wrażenia, aż strach mnie ogarnął... żmija w roli głównej, jest trochę emocji...🌿🐍🌿🐍🌿”

„Raczej nie chciałabym jej spotkać na swojej drodze 😱”

Co się dzieje, jak ukąsi żmija?

Czym grozi ukąszenie jedynego jadowitego węża w Polsce? Warto zaznaczyć, że choć dla wielu osób nie będzie ono śmiertelne, może poważnie zagrozić zdrowiu ukąszonej osoby. Konieczna jest odpowiednia interwencja medyczna. Bez niej toksyny zawarte jadzie poczynią w organizmie szkody.

W przypadku ukąszenia przez żmiję zygzakowatą największym zagrożeniem dla zaatakowanego jest wstrząs anafilaktyczny wywołany reakcją alergiczną. W takim przypadku kluczowe jest szybkie działanie. Konieczne jest podanie zastrzyku z adrenaliny. Bez niego może dojść nawet do zatrzymania akcji serca i niedotlenienia mózgu, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

W grupie szczególnego zagrożenia znajdują się dzieci, osoby starsze i chorujące przewlekle, w szczególności ze schorzeniami układu krwionośnego. Warto podkreślić, że jad działa intensywniej na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu – a o ten czasem nietrudno w przypadku wypoczynku na szlaki.

Martwe węże zakopane w worku pod Poznaniem